KNF nałożyła na Raiffeisen Bank Polska karę w wysokości 5 mln zł

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie nałożyła na Raiffeisen Bank Polska karę pieniężną w wysokości łącznie 5 mln zł w związku z naruszeniem ustawy o funduszach inwestycyjnych.

"Raiffeisen Bank Polska SA pełnił funkcję depozytariusza Funduszy: Inwestycje Rolne Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (Inwestycje Rolne FIZAN), Inwestycje Selektywne Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (Inwestycje Selektywne FIZAN), Lasy Polskie Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (Lasy Polskie FIZAN) i Vivante Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (Vivante FIZAN) [...]. W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego Komisja ustaliła, że w związku z wykonywaniem funkcji depozytariusza przez Raiffeisen Bank Polska SA doszło do szeregu nieprawidłowości. Komisja ustaliła, że Raiffeisen Bank Polska SA wykonując funkcję depozytariusza ww. Funduszy nie działał niezależnie i w interesie uczestników Funduszy, do czego zobligowany był na podstawie art. 10 ustawy o funduszach inwestycyjnych" - czytamy w komunikacie

Komisja podkreśliła także, że jej zdaniem wspomniany wyżej artykuł ustawy "stanowi fundamentalną zasadę funkcjonowania towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zarządzającego jak i depozytariusza. (...) Ustawodawca nakładając na towarzystwo oraz depozytariusza obowiązek działania niezależnie, zobowiązał obie kategorie podmiotów do czynnego działania. Podmioty te nie mogą zatem zasłaniać się niewiedzą, brakiem świadomości, bądź innymi kwestiami jak chociażby ograniczonymi zasobami ludzkimi. 

Komisja stwierdziła również naruszenie także kilku innych artykułów ustawy o fundusach inwestycyjnych.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Aktywa grupy na koniec 2017 r. wyniosły 48,97 mld zł.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (6)
KNF nałożyła na Raiffeisen Bank Polska karę w wysokości 5 mln zł
Zaloguj się
 • zerro007

  Oceniono 3 razy 3

  A gdzie był KNF gdy zezwalał na Ubezpieczenia z funduszem kapitałowym, czyli polisolokaty? Czyżby na piękne oczy L. Czarneckiego wierzył, że interes jest uczciwy? Więcej na blogu "bez adwokata".

 • nietyp

  Oceniono 2 razy 2

  Jaja sobie robicie??? Aż 5 mln??? 500 mln mogłoby wywołać refleksję, czy to się opłaca..., a 5 mln to jest wręcz zachęta!!!

 • dirspacha

  Oceniono 4 razy 2

  Kpina!
  Chrzanowski po raz kolejny pokazuje że nie nadaje się na Szefa KNF.
  Koszt W Investments to 200 mln zł w piach a KNF nawet rozmywa nazwy funduszu.
  SKANDAL

 • camary123

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo. Wspaniale. KNF nałożyła karę. Teraz chodzą z zadartym nosem i miną emanującą zadowolenie z doskonale wykonanej pracy. A co to jest Raiffaisen AG. To jest tylko nazwa banku. Banku który jest przedmiotem a nie podmiotem. Czy przedmiot może wydawać jakiekolwiek decyzje. Decyzje takie a nie inne wydają osoby które zarządzają tym przedmiotem ( tj. bankiem ). Prezes i jego zastępcy oraz rada nadzorcza. I to oni wydali takie a nie inne decyzje. Wiec logicznie ich powinno się karać a nie bank. Bo to oni doprowadzili do takiego stanu rzeczy. A tak to Bank jako firma zapłaci karę a prezes z zastępcami i radą nadzorczą wyjdzie z tego cało. I pewnie dostaną nagrody za doskonale wykonaną pracę . Tylko śmiać się z takiej logiki karania.

 • stsetiner

  Oceniono 7 razy 1

  A ile dotychczas zapłaciły SKOK-i?

 • ankhar

  Oceniono 5 razy 1

  Po czym ta sama komisja pozwoliła na przejęcie Raiffaisena przez BNP - w taki sposób, że trefne fundusze przechodzą do Raiffaisen AG (który jako bank zagraniczny nie jest pod nadzorem KNF).
  Inaczej mówiąc, państwo wzięło swoje 5 milionów haraczu a inwestorzy mogą spadać na drzewo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX