Polska firma przejmuje jednego z największych brytyjskich producentów naczep

Wielton, notowany na GPW polski producent naczep i przyczep, kupił 75 proc. udziałów w firmie Lawrence David Limited z Peterborough w Wielkiej Brytanii. To jeden z największych brytyjskich producentów naczep.

Na przejęcie polska firma ma wydać 26 mln funtów, czyli ponad 125 mln zł. Większość tej kwoty Wielton wyda z własnych środków. Dodatkowo transakcję pomoże mu zawrzeć konsorcjum trzech banków – PKO BP, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz BGŻ BNP Paribas.

Polska firma zamierza również przejąć pozostałe 25 proc. udziałów w Lawrence David Limited. To się ma stać najpóźniej do maja 2022 roku. Szczegółowe warunki tej uzupełniającej transakcji Wielton wyjaśnia w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

- Lawrence David jest jednym z głównych producentów naczep na rynku brytyjskim. W portfolio produktowym znajdują się naczepy typu kurtyny, skrzynie, platformy, a także zabudowy pojazdów dostawczych. Lawrence David wraz z posiadaną spółką zależną sprzedaje około 3,5 tys. sztuk naczep i przyczep rocznie. W roku obrotowym 2017/2018 Grupa Lawrence David osiągnęła ok. 74 mln GBP przychodów ze sprzedaży, około 3,8 mln GBP zysku operacyjnego EBITDA oraz około 3,5 mln GBP zysku netto – wyjaśnia Wielton.

Polska firma jest dużo większa od brytyjskiej. Roczne przychody Wieltonu sięgają teraz 1,7 mld zł. Firma zarabia przy tym na czysto rocznie ponad 90 mln zł i na giełdzie jest wyceniania na niecałe 640 mln zł. To czyni ją jednym z trzech największych producentów naczep i przyczep w Europie.

Kupno Lawrence David Limited nie jest pierwszym znacznym przejęciem za granicą zrealizowanym przez spółkę z Wielunia. Ponad rok temu Wielton kupił 100 proc. udziałów w niemieckiej firmie Langendorf GmbH produkującej m.in. naczepy.

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]