Przeciętne wynagrodzenie w firmach w Polsce to już 4798 zł, ale zatrudnienie w dół

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu  wzrosło o 6,8 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4 798,27 zł, podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny (GUS).

- W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 0,6 proc. i wyniosło 4 798,27 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym nie uległo zmianie i wyniosło 6,229 mln osób - podano w komunikacie GUS

Licząc rok do roku płace w firmach wzrosły o 6,8 proc. a zatrudnienie o 3,4 proc.

To dane nieco słabsze od tych oczekiwanych przez rynkowych ekspertów. Agencja ISBnews podaje bowiem, że średnia ich prognoz wzrostu zatrudnienia wyniosła 3,5 proc., a wynagrodzenia 7 proc.

Zmiana liczby miejsc pracy w sierpniuZmiana liczby miejsc pracy w sierpniu mBank.pl

- W ujęciu miesięcznym zatrudnienie spadło o 2 tys. etatów, co należy uznać za wynik słaby - napisali w komentarzu do danych analitycy mBanku.

- Uważamy, że zatrudnienie spada przy wysokim popycie na pracę z uwagi na czynniki podażowe. Niska stopa bezrobocia implikuje, że jego frykcyjna część jest na minimalnym poziomie stąd poszukiwanie pracowników trwa dłużej. Z punktu widzenia statystyki podobny strumień zatrudnionych znajdzie pracę na przestrzeni dłuższego odcinka czasu - dodają eksperci. 

Z kolei analitycy Santander Banku zwracają uwagę na fundusz płac w firmach, którego dynamika wzrostu była w sierpniu najniższa od lipca ubiegłego roku.

- Fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw skorygowany o inflację wzrósł w sierpniu o
8,2 proc. w ujęciu rocznym. To jego najsłabsza dynamika od lipca ub.r. Jednak naszym zdaniem w kolejnych miesiącach przyspieszy i na koniec roku jego tempo wzrostu przekroczy 10 proc., do czego doszło już w kwietniu 2018 r., a wcześniej w 2008 r.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o: