Jack Ma, szef Alibaba, ostrzega, że wojna handlowa Chin i USA może potrwać 20 lat

Robert Kędzierski
Jack Ma, założyciel spółki Alibaba, ostrzega, że wojna handlowa USA z Chinami może potrwać nawet dwie dekady. Być może ma rację, bo chińskie władze mają przygotowywać się do odwetu na Amerykanach.

Jack ma, założyciel i szef serwisu Alibaba (należy do niej serwis AliExpress), najbogatszy mieszkaniec Chin, ostrzega przed konsekwencjami zaogniającej się wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. Według chińskiego miliardera spór może trwać nawet 20 lat - podaje agencja Bloomberg. Ma odniósł się w ten sposób do decyzji amerykańskiej administracji, która wprowadziła karne taryfy celne na import towarów z Chin o wartości 200 mld dol.

Cła nakładane na towary z Chin wyniosą początkowo 10 proc. wartości sprowadzanego towaru. Jednak, jeśli do końca roku strony nie dojdą do porozumienia ws. nowy zasad wymiany gospodarczej, to od 1 stycznia 2019 mają one wzrosnąć do 25 proc. Całkowita wartość importu, który zostanie objęty restrykcjami wyniesie 200 mld dol.

Wśród towarów objętych nowymi sankcjami znajdują się m. in,. o części samochodowe, części do telewizorów, meble i napoje czy podzespoły komputerowe - w sumie ponad 5700 produktów.

Chiny odpowiedzą

Przestrogi Ma rychło mogą znaleźć potwierdzenie. Jak donosi bowiem agencja Reutera Chiny szykują odpowiedź na wprowadzenie amerykańskich ceł. 24 września najprawdopodobniej wprowadzą własne. List towarów objętych restrykcjami jest długa, bo wynosi ponad 5000 produktów. Ich wartość szacuje się na 60 mld dol. 

Walka o supremację 

Ustępujący szef Alibaby stwierdził też, że spór dwóch najsilniejszych gospodarek świata toczy się tak naprawdę o osiągnięcie globalnej przewagi. I dlatego może trwać długo po wygaśnięciu prezydentury Donalda Trumpa.

Na krótką metę przedsiębiorcy w Chinach, Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, popadną w tarapaty. Ta sprawa potrwa, jeśli szukać natychmiastowego rozwiązania tej kwestii to takiego nie ma.

- stwierdził.

Notowania spółki Alibaba spadły w poniedziałek o 3,5 proc. A biorąc pod uwagę najwyższą wycenę, osiągniętą w czerwcu, spadek wynosi już 25 proc.

Donald Trump jeszcze nie skończył

Prezydent USA zapowiedział, że wprowadzone dziś cła nie są ostatnimi, jakie mogą dotknąć importu z Chin. Zapowiedział kolejne sankcje, które mogą doprowadzić nawet do wzrostu cen iPhone'ów i to o 20 proc.

Czytaj też: Jack Ma chce być jak Bill Gates. Szef wielkiej firmy Alibaba ogłosił, że odejdzie ze stanowiska

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (12)
Jack Ma, szef Alibaba, ostrzega, że wojna handlowa Chin i USA może potrwać 20 lat
Zaloguj się
 • mazzini890

  Oceniono 8 razy 2

  Zobaczymy czy Trump zaproponuje jakiś program gospodarczej odbudowy USA .Same cła nie wystarczą. Może posłucha speców.

 • adashofman1

  Oceniono 7 razy 1

  Jack Ma potwierdza to co mówi wielu ekspertów. Cła na Chiny i sankcje na Rosje to element amerykańskiej polityki "podkładania nogi", amerykanie zrozumieli że nie zarobią już więcej na Chinach i muszą wywalić chiński model gospodarczy żeby samemu nie utracić pozycji lidera. Podobnie jest z Rosją, Rosja zaczęła się zbyt mocno rozpychać militarnie i politycznie, więc USA ją trochę skarłowaci gospodarczo. Wenezuelę która była regionalnym wywrotowcem praktycznie już udusili.

 • dejtrejder

  Oceniono 4 razy 0

  Po co komu tyle chińskiego badziewia? Każdy mieszkaniec UE powinien mieć przydział na jeden telefon i jeden telewizor raz na 10 lat. I to wystarczy ;)

 • jw0022

  Oceniono 3 razy -1

  Czyli będzie taniej, u nas.

 • obrazony2x

  Oceniono 12 razy -2

  Chiny są już w pułapce gospodarki światowej ;) i muszą zacząć się liczyć z innymi.
  To nie jest już zamknięta autarkiczna wspólnota komunistów i niewolników.
  Niedługo własny chiński lud zacznie dopominać się o minima socjalne, czyste powietrze i niezatrutą żywność oraz "dawać odpór chamstwu siłom i godnościom osobistom" :)
  Nadejdzie chińska Dobra Zmiana :)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 10 razy -4

  W sumie nie to nie chwytam czemu UE nie wprowadza ceł na chińskie towary. Chińska tandeta jednorazowego użytku wykańcza gospodarczo także wiele krajów UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX