IBM: Jesteśmy w fazie dużego przyspieszenia technologii komputerów kwantowych

- IBM ocenia, że jesteśmy w fazie dużego przyspieszenia technologii komputerów kwantowych - mówi dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie Jarosław Szymczuk.

"Jesteśmy w fazie dużego przyspieszenia, jeśli chodzi o technologie komputerów kwantowych. Są już naukowe publikacje na ten temat, eksperymenty są w fazie stanu faktycznego komputerów kwantowych. Trwa tworzenie bibliotek i budowanie rozwiązań programistycznych i kognitywnych. Przełom technologiczny w tym zakresie jest blisko dzięki połączeniu osiągnięć fizyki kwantowej, możliwości budowania środowisk zbliżonych do zera absolutnego i rozwoju półprzewodników" - powiedział Szymczuk dziennikarzom w trakcie konferencji IBM THINK Warsaw 2018.

"Nastąpiło przełamanie barier fizycznych w tym zakresie i IBM podjął decyzje o intensywnym inwestowaniu w tę technologię. Na komputery kwantowe patrzymy jako uzupełnienie regularnej mocy obliczeniowej z wykorzystaniem w zastosowaniach przemysłowych, naukowych, czy laboratoryjnych. W kwestii komercyjnej na obecnym etapie ciężko powiedzieć, gdyż nadal jesteśmy w fazie laboratoryjnej komputerów kwantowych. Wyobrażam je sobie jako urządzenie w dedykowanym centrum obliczeniowym w rozmiarach obecnych superkomputerów. Nasza wizja jest taka, że komputery kwantowe maja służyć rozwiązaniu problemów cywilizacji i fizyki, które aktualnie nie są rozwiązywalne" - dodał dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Wskazał ponadto, że ogłoszona lista pięciu innowacji wskazuje na kierunki rozwoju nauki, które w istotny sposób wpłyną na życie ludzi i otaczający nas świat w przyszłości.

"Już dziś widzimy, że era komputerów kwantowych wchodzi w decydującą fazę rozwoju, a sztuczna inteligencja coraz sprawniej wspiera człowieka w jego działaniach. Znajdujemy się w bardzo ważnym momencie, w którym dokonuje się kolejny, technologiczny przełom, a co za tym idzie otwierają się dla nas nieznane jak dotąd przestrzenie poznania i nowe możliwości" - dodał Szymczuk.

Wśród kolejnych innowacji IBM rozwija tzw. kotwice kryptograficzne, które będą odgrywać rolę swoistego odcisku palca na każdym z produktów. Będą one mogły być osadzone na każdym produkcie mającym postać stałą, a następnie podłączone do łańcucha blockchain, który uniemożliwi manipulacje w kodach kotwic. IBM pracuje również nad rozwiązaniami mającymi zapewnić autentyczność produktów w stanie ciekłym.

IBM obecnie pracuje również nad stworzeniem tzw. kodowania opartego na algebrze krat, dzięki któremu wszelkie dane będą mogły być szyfrowane w skomplikowanych strukturach algebraicznych nazywanych kratami.

Ponadto IBM zaczął budowę robotów-mikroskopów opartych o mechanizmy sztucznej inteligencji. Będą one połączone z chmurą i rozmieszczone w wodach na całym świecie, aby stale monitorować ruch planktonu w trzech wymiarach.

***

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: