Dowiedzieliśmy się między innymi, że potężną rakietę Big Falcon Rocket (BFR) napędza 31 silników Raptor. Razem ze statkiem kosmicznym Big Falcon Spaceship (BFS) będzie mogła wynieść na niską orbitę okołoziemską do 100 ton ładunku.
Pojazdem będzie mogło podróżować do 100 osób i to w miarę komfortowych warunkach. Ciasno w BFS raczej nie będzie. Sugestywnie to ilustruje zdjęcie Maezawy, które opublikował na Twitterze – stoi wewnątrz cylindra budowanego statku kosmicznego.
Cały połączony moduł BFR z BFS będzie miał długość 118 metrów. To dwa razy więcej od pierwszej wersji rakiety Falcon 9 i więcej o 8 metrów od rakiety Saturn V wykorzystanej przez NASA do lotów na Księżyc.
Sam statek kosmiczny BFS będzie miał długość 55 metrów i będzie w nim ponad 1000 metrów sześciennych przestrzeni na ładunek lub pasażerów. Napędzany będzie siedmioma silnikami Raptor, co wystarczy, by dolecieć na Marsa, pod warunkiem, że zostanie zatankowany na orbicie okołoziemskiej przez statek-cysternę.
Statek BFS na tle Księżyca - wizualizacja SpaceX
Po wystrzeleniu z Ziemi rakieta wróci na Ziemię, tak jak robią to już dzisiaj rakiety Falcon 9. BFS polecieć może na Marsa lub, jak mówi Musk, jeszcze dalej – trzeba go tylko dotankować. Co będzie można w przyszłości zrobić również na Marsie.
BFS wyląduje albo na Marsie, albo na Ziemi – w wypadku lotu z turystami dookoła Księżyca - też w ten sam sposób, jak rakiety Falcon 9.
Musk w trakcie prezentacji pokazał nowe zdjęcia budowanego pojazdu – powstaje on w porcie w Los Angeles, niedaleko siedziby SpaceX. Ogromny szkielet rakiety robi naprawdę duże wrażenie.
Szkielet budowanej rakiety BFR SpaceX
Musk chce, by BFR została po raz pierwszy wystrzelona w przyszłym roku – będzie to niewysoki lot, którego głównym celem będzie potem próba lądowania. W 2022 roku BFS poleci na Marsa – bez załogi. Z ludźmi po raz pierwszy ma się wybrać tam w 2024 roku, o ile wszystko pójdzie z planem, co jest raczej wątpliwe. Opóźnienia w realizacji programu są możliwe – podkreślał twórca Tesli i SpaceX we wtorek.
Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.