Nawet 100 osób na pokładzie. Musk już buduje statek do kosmicznych wycieczek

We wtorek Elon Musk nie tylko poinformował, że Yusuke Maezawa poleci za pięć lat na kosmiczną wycieczkę dookoła Księżyca rakietą zbudowaną przez SpaceX. Podał również więcej szczegółów technicznych i pokazał zdjęcia z jej budowy.

Dowiedzieliśmy się między innymi, że potężną rakietę Big Falcon Rocket (BFR) napędza 31 silników Raptor. Razem ze statkiem kosmicznym Big Falcon Spaceship (BFS) będzie mogła wynieść na niską orbitę okołoziemską do 100 ton ładunku.

Pojazdem będzie mogło podróżować do 100 osób i to w miarę komfortowych warunkach. Ciasno w BFS raczej nie będzie. Sugestywnie to ilustruje zdjęcie Maezawy, które opublikował na Twitterze – stoi wewnątrz cylindra budowanego statku kosmicznego.

Cały połączony moduł BFR z BFS będzie miał długość 118 metrów. To dwa razy więcej od pierwszej wersji rakiety Falcon 9 i więcej o 8 metrów od rakiety Saturn V wykorzystanej przez NASA do lotów na Księżyc.

Sam statek kosmiczny BFS będzie miał długość 55 metrów i będzie w nim ponad 1000 metrów sześciennych przestrzeni na ładunek lub pasażerów. Napędzany będzie siedmioma silnikami Raptor, co wystarczy, by dolecieć na Marsa, pod warunkiem, że zostanie zatankowany na orbicie okołoziemskiej przez statek-cysternę.

Statek BFS na tle Księżyca - wizualizacjaStatek BFS na tle Księżyca - wizualizacja SpaceX

Po wystrzeleniu z Ziemi rakieta wróci na Ziemię, tak jak robią to już dzisiaj rakiety Falcon 9. BFS polecieć może na Marsa lub, jak mówi Musk, jeszcze dalej – trzeba go tylko dotankować. Co będzie można w przyszłości zrobić również na Marsie.

BFS wyląduje albo na Marsie, albo na Ziemi – w wypadku lotu z turystami dookoła Księżyca - też w ten sam sposób, jak rakiety Falcon 9.

Musk w trakcie prezentacji pokazał nowe zdjęcia budowanego pojazdu – powstaje on w porcie w Los Angeles, niedaleko siedziby SpaceX. Ogromny szkielet rakiety robi naprawdę duże wrażenie.

Szkielet budowanej rakiety BFRSzkielet budowanej rakiety BFR SpaceX

Musk chce, by BFR została po raz pierwszy wystrzelona w przyszłym roku – będzie to niewysoki lot, którego głównym celem będzie potem próba lądowania. W 2022 roku BFS poleci na Marsa – bez załogi. Z ludźmi po raz pierwszy ma się wybrać tam w 2024 roku, o ile wszystko pójdzie z planem, co jest raczej wątpliwe. Opóźnienia w realizacji programu są możliwe – podkreślał twórca Tesli i SpaceX we wtorek.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o:
Komentarze (64)
Lot Japończyka w kosmos to nie wszystko. Musk pokazuje nowe wizualizacje rakiety i zdjęcia z jej budowy
Zaloguj się
 • wesslingharald

  Oceniono 26 razy 10

  Zanim Musk poleci na Marsa Chińczycy będą już tam uprawiali ryż. Oni nie pokazują żadnych wizualizacji, oni pocichutku, pomatulku robią swoje. :)

 • e50504

  Oceniono 27 razy 5

  "rakiety, co poleci na Marsa." - jeszcze tekst się nawet nie zaczął, a wy już wygrywacie :D

  No ale nic, fajne te zdjęcia makiet, trochę sklejki na to poszło, a ten "japoński biznesmen" to zdaje się że w marketingu będzie teraz robił :D

  Ktoś jeszcze kupuje te bzdury, naprawdę?

 • Aleksander Mróz

  Oceniono 7 razy 3

  Jeśli tylko Musk wcześniej nie zbankrutuje to trzymam kciuki by te loty faktycznie się odbyły

 • azalka12

  Oceniono 2 razy 2

  Rakiety, KTORA poleci na Marsa!

  ( nie 'co poleci'!)

 • baramboo

  Oceniono 12 razy 2

  „Musk pokazuje zdjęcie rakiety co poleci na Marsa”
  E tam, Kaziu, ten co ma chałupe pod lasem, pokazał zdjęcie co mu sie krowa cieliła z oboma cielakami naraz.

 • barbarajulia

  Oceniono 1 raz 1

  mialam nadzieje na powazna dyskusje ,a tu same hejtowe trole -gluptaski

 • Jan Johnny

  Oceniono 1 raz 1

  Slyszalem ze Premier chce lecieć z wierchuszką milosciwie nam panujacej sily przewodniej.

 • jack_flash

  Oceniono 11 razy 1

  E tam Musk. Juliusz Verne już daleko przed nim miał nie takie wiluizacje.

 • choir

  Oceniono 2 razy 0

  "BFS wyląduje albo na Marsie, albo na Ziemi – w wypadku lotu z turystami dookoła Księżyca - też w ten sam sposób, jak rakiety Falcon 9".

  Współczuję tym pasażerom "w wypadku", kurna w przypadku !!!! Anlfabeci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX