Nawet 200 mld euro. Dania w szoku w związku z gigantycznym skandalem z praniem pieniędzy

Szef największego duńskiego banku podał się do dymisji po ujawnieniu, że estoński oddział mógł wyprać nawet 200 mld euro.

Dania jest jednym z krajów o najwyższym poziomie transparentności i równocześnie jednym z najniższych poziomów korupcji. Nic więc dziwnego, że informacje, jakoby estoński oddział Danske Banku, największego duńskiego banku, mógł wyprać nawet 200 mld euro (234 mld dolarów), wstrząsnęły tym niedużym państwem.

Zarzuty pod adresem placówki spowodowały, że dyrektor generalny Danske Banku Thomas Borgen, który kierował nim od 2013 r., podał się do dymisji. 

- Chociaż dochodzenie przeprowadzone przez zewnętrzną firmę prawniczą stwierdza, że spełniłem swoje zobowiązania prawne, uważam, że najlepiej będzie dla wszystkich stron, jeśli zrezygnuję - oświadczył prezes Danske Banku.

Duńska pralnia w Estonii?

Jak informuje Bloomberg, dotychczas duńscy śledczy udowodnili, że estoński oddział banku pozwolił na wypranie około 9 mld dolarów pochodzących głównie z Rosji - chodzi o lata między 2007 a 2015 rokiem. Jednak podejrzanych transakcji i kont jest znacznie więcej. Bank oświadczył, że nie jest w stanie precyzyjnie określić, ile pieniędzy zostało wypranych poprzez jego duński oddział. Ogólny szacunek mówi o około 200 mld euro (234 mld dolarów).

- To oczywiste, że Danske Bank nie wywiązał się ze swojej odpowiedzialności w przypadku ewentualnego prania pieniędzy w Estonii - oświadczył Thomas Borgen. - Bardzo tego żałuję. 

Całkowite przepływy w estońskim oddziale (pomiędzy 2007 a 2015) obejmują około 15 tysięcy rachunków, z których około 6200 ma aktualnie "najwyższe wskaźniki ryzyka". Według Danske Bank prawie wszyscy podejrzani klienci zostali zgłoszeni odpowiednim władzom. 

Mogą zapłacić nawet 800 mln dolarów

Analitycy szacują, ze Danske Bank może zostać ukarany grzywnami wynoszącymi łącznie nawet 800 mln dolarów. 

Afera sprawiła, że pod znakiem zapytania stoi rating Danii. Agencja ratingowa Standard&Poor’s poinformowała, że skandal może wpłynąć na obniżenie ratingu Królestwa Danii, który obecnie jest na poziomie AAA.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (112)
Gigantyczny skandal z praniem pieniędzy w Danske Banku
Zaloguj się
 • smurfmadrala

  Oceniono 57 razy 39

  Skandal wagi państwowej, skali strategicznej, niewyobrażalnej góry pieniędzy.

  Lecz jedno mi się podoba: dygnitarz OD RAZU podaje się do dymisji, długo będzie pokutował
  otoczony ostracyzmem.
  U nas czepiłby się łańcuchami fotela, poszedł w zaparte, wspólnicy procederu i Stare Kiejkuty
  darliby się wniebogłosy, że to polityczna nagonka na aniołka i gołąbka pokoju.

 • jzd

  Oceniono 35 razy 17

  A skoki i złodziej bierecki

 • komercyjny02

  Oceniono 25 razy 15

  [MD] W latach 2012-2015 trzy banki (których właściciele w tym czasie zmieniali się wielokrotnie) wyprowadziły z systemu bankowego biednej Mołdawii 1,5 mld USD.

  [LV] W łotewskim systemie bankowym do nierezydentów należy ok. połowy wszystkich depozytów. A 80% tych niełotewskich depozytów na Łotwie należy do Rosjan. Za częścią z nich stoją słupy z Cypru. Prawdopodobnie były prezydent Ukrainy Janukowycz też tam prał zdefraudowane przez siebie pieniądze.

  No cóż, bliskość cywilizacji rosyjskiej.

 • 0roman0

  Oceniono 15 razy 13

  Polityka polityką ale jak mawiali starożytni - pieniądz nie śmierdzi. Nie doczytałem ile na tych operacjach zarobił bank.

 • komercyjny02

  Oceniono 16 razy 10

  Estoński oddział?
  Czyli: . . . "russkije nastajaszczije bizniesmieny".

 • yenk

  Oceniono 19 razy 9

  korporacja to odhumanizowany twór, pozbawiony jakichkolwiek skrupułów na drodze maksymalizowania zysków. Nie ma kompletnie znaczenia czy jest z USA, Azji, EU, czy z tak transparentnej Skandynawii.

 • dziadwawelski

  Oceniono 14 razy 8

  Sprytny bankster za jakiś czas może zostanie premierem ;-)) Najnowsza historia zna takie przypadki ;-))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX