Kontrola podatkowa w Grupie Żywiec. Firma może zapłacić aż 68 mln zł dodatkowego podatku

Grupa Żywiec poinformowała w komunikacie, że w związku z prowadzoną kontrolą podatkową, na spółkę mogłoby zostać nałożone dodatkowe zobowiązanie podatkowe w łącznej wysokości 68 mln zł.

Jeden z największych polskich browarów otrzymał właśnie protokół z kontroli podatkowej prowadzonej w spółce przez Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Katowicach (ŚUCS). Wynika z niego, że wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego, jakie mogłoby zostać nałożone na spółkę, może wynieść  ok. 47 mln zł z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, oraz 21 mln zł z tytułu odsetek. Powód? Możliwe niewłaściwe ujęcie w rozliczeniach podatkowych firmy. 

Oczywiście dodatkowy podatek może zostać nałożony na spółkę w przypadku podtrzymania ww. ustaleń w ewentualnej decyzji skarbówki. 

Czytaj więcej: Frank za "mocny" nawet dla Szwajcarów. Złoty obrywa rykoszetem

Kontrola dotyczy 2013 roku

Kontrola obejmuje swoim zakresem rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych w 2013 r.

- Z analizy treści protokołu wynika, iż zdaniem ŚUCS w rozliczeniach podatkowych od osób prawnych za 2013 r. spółka niewłaściwie ujęła: przychody i koszty związane z rozliczeniem opłat licencyjnych pomiędzy spółką a Brandhouse Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja Sp. z o.o. s.k., oraz koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych - czytamy w komunikacie browaru. 

Czytaj więcej: "iPhone zastąpił twój aparat" - szef Apple'a wyjaśnia, dlaczego jego smartfony są tak drogie

Żywiec nie zgadza się z ustaleniami

Grupa Żywiec nie zgadza się z ustaleniami państwowych kontrolerów i zapewnia, że złoży w sprawie stosowane wyjaśnienia. 

- Spółka nie zgadza się z ustaleniami protokołu, gdyż w opinii zarządu wnioski ŚUCS zawarte w protokole nie znajdują uzasadnienia na gruncie obowiązujących przepisów prawa, a także dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego spraw o zbliżonym stanie faktycznym i prawnym. Dodatkowo, spółka jest w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów potwierdzających zasadność podjętych przez spółkę działań - oświadcza firma.

Spółce przysługuje prawo wniesienia zastrzeżeń i wyjaśnień do protokołu w terminie 14 dni, z czego zamierza ona skorzystać "w obszernym zakresie".

Grupa Żywiec warzy piwo w pięciu browarach: Warce, Elblągu, Leżajsku oraz w Żywcu i w Cieszynie. W 2017 roku sprzedała 11,2 mln hektolitrów piwa. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r. 

Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ!

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: