Ekonomiści ostrzegają. To koniec wzrostu gospodarczego na świecie. Nadchodzą "chude" lata?

Wzrost światowej gospodarki prawdopodobnie osiągnął szczyt - ocenia Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. OECD szacuje, że globalny wzrost gospodarczy spowolni do 3,7 proc. w 2018 i 2019 roku.

Prognozowany wzrost gospodarczy na poziomie 3,7 proc. to mniej niż przed kryzysem, w 2007 roku, gdy wyniósł on 5,5 proc. 

OECD w raporcie mocno skorygowało prognozy wzrostu gospodarczego w Brazylii (z 2,0 proc. do 1,2 proc. w 2018) oraz Turcji (z 5 proc. na 0,5 proc. w roku 2019).

Czytaj też:  Kontrola w Grupie Żywiec. Firma może zapłacić aż 68 mln zł podatku

Główna ekonomistka OECD Laurence Boone, powiedziała w wywiadzie dla CNBC, że gospodarka światowa osiąga szczyt.

Rosnący protekcjonizm, słabość części rynków wschodzących, czynniki polityczne (np. zbliżające się wybory w takich krajach jak Niemcy, czy odradzanie się partii skrajnie prawicowych w Europie) i finansowe (np. rosnące zadłużenie światowej gospodarki) to zdaniem głównej ekonomistki OECD cztery największe zagrożenia dla wzrostu gospodarczego na świecie.

Autorzy raportu OECD wzywają do stopniowej normalizacji polityki pieniężnej, jednak powinna ona ich zdaniem w różnym stopniu dotyczyć różnych gospodarek. Zdaniem Laurence Boone rosnące stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i postępujące za tym wzmocnienie dolara, osłabia walutę na wielu rynkach wschodzących.

- Ma to oczywiście wpływ na to, jak inwestorzy patrzą na swoje fundusze i zaczynają przenosić się z rynków wschodzących do Stanów Zjednoczonych – dodała Laurence Boone. Większość z tych rynków jest na to odporna, wśród najbardziej zagrożonych w tym kontekście gospodarek wymieniła Turcję i Argentynę.

Zdaniem autorów raportu, wielkim zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego są konflikty handlowe. Negatywnie wpływają one na globalne inwestycje, miejsca pracy oraz standardy życia.

Ciągle – zdaniem Laurence Boone – „głównym źródłem niepewności” na rynkach jest brexit. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku zawarcie umowy w celu utrzymania ścisłych związków pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Zdaniem OECD wyzwaniem dla krajów importujących ropę naftową są rosnące ceny tego surowca.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: