Belgijscy rolnicy ostrzegają: Frytki będą w tym roku krótsze

Miłośnicy tradycyjnych belgijskich frytek, mogą w tym roku poczuć się rozczarowani ich długością. Przez suszę będą one bowiem krótsze.

Coraz lepiej widać, że tegoroczna fala upałów i związana z nią susza, ma wiele negatywnych skutków, o których mało kto wcześniej pomyślał. Belgijscy rolnicy, zwracają uwagę, że tegoroczne zbiory ziemniaków w ich kraju będą mniejsze o 25 proc., a w dodatku bulwy będą mniej dorodne.

- Ponieważ, z powodu suszy, mniejsze są ziemniaki, będziemy jedli także mniejsze frytki – stwierdził w rozmowie z gazetą Sudpresse Pierre Lebrun, prezes Walońskiego Stowarzyszenia Plantatorów Ziemniaków.

Plantatorzy twierdzą, że frytki mogą zmaleć o około 3 cm. Dla Belgów będzie to cios, bo frytki (szczególnie z majonezem) to jedna z ich narodowych potraw.

- Generalnie, by otrzymać długie frytki, trzeba pracować z bulwami o średnicy większej niż 50 milimetrów. Otrzymujemy wtedy frytki długości 8 – 9 cm. Tym razem, ponieważ bulwy są mniejsze, to i frytki będą krótsze – tłumaczył Lebrun gazecie.

Problemy wynikające z suszy mają też plantatorzy ziemniaków na południu Wielkiej Brytanii, w Holandii, Francji czy na zachodzie Niemiec. Belgia, o czym informował np. „The Guardian”, wystąpiła w sierpniu do Unii Europejskiej o specjalne wsparcie dla rolników, których uprawy ucierpiały w wyniku suszy. 

Czytaj więcej: Pierwsze efekty suszy. Zbiory zbóż w tym roku będą niższe. Zapytaliśmy eksperta o ceny

Ceny żywności w górę?

Problem z suszą może niebawem zacząć być też widoczny w cenach produktów w sklepach. I to nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale również w Polsce. Jak pisaliśmy w drugiej połowie sierpnia, powołując się na dane resortu rolnictwa, straty spowodowane suszą przekroczyły już w naszym kraju 2 miliardy złotych. W związku z tym możliwy jest wzrost cen niektórych produktów w sklepach, ale jednak nie będzie on gwałtowny. 

- Ceny [rynkowe] pszenicy w sierpniu osiągnęły poziom najwyższy od 2014 r. Będzie miało to przełożenie na wzrost cen detalicznych pieczywa - mówi wtedy next.gazeta.pl Mariusz Dziwulski z PKO BP. - Jednak szacować można, że w odniesieniu do wzrostu cen samego surowca, pieczywo nie podrożeje więcej niż o 10 proc. w skali roku. Warto dodać, że w kierunku wzrostów oddziałują również inne czynniki - drożejąca ropa oraz rosnący poziom kosztów pracy - dodaje ekspert. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ!

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (13)
Belgijscy rolnicy ostrzegają: Frytki będą w tym roku krótsze
Zaloguj się
 • p.bera

  Oceniono 3 razy 3

  ta wiadomość to jak cios w szczękę

 • sotogrande

  Oceniono 7 razy 3

  Nie wiem jak zyc z ta wiadomoscia..

 • Marcin Naliński

  Oceniono 3 razy 1

  Może mi ktoś wytłumaczy, jak z bulwy o średnicy 50 mm (czyli 5 cm) można otrzymać frytkę o długości 8-9 cm? Pytam poważnie...

  cyt.: "...Generalnie, by otrzymać długie frytki, trzeba pracować z bulwami o średnicy większej niż 50 milimetrów. Otrzymujemy wtedy frytki długości 8 – 9 cm..."

 • zig.rig

  Oceniono 1 raz -1

  Frytki, gofry, praliny no i piwo. Słynne belgijskie. Najlepsze.

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 5 razy -1

  "Przez suszę będą one bowiem krótsze."

  To jest potworna obelga dla Belga. Dla nich długość frytki to długość pyt ki...

 • jaja-kaczora

  Oceniono 5 razy -1

  a co na to prezes Jarek zwany kaczka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX