Idea Bank stracił w I półroczu ponad 400 mln zł. Wkrótce fuzja?

Strata netto Idea Banku w pierwszym półroczu 2018 r. wyniosła 404,6 mln zł - wynika z raportu wynikowego banku. Zarząd banku zakłada jednak, że w kolejnych miesiącach bank będzie na plusie.

Idea Bank pokazał swój raport za I półrocze 2018 r. Od dawna wiadomo było, że nie będzie on miłą lekturą. Bank w sierpniu poinformował o dokonaniu odpisów  aktualizujących na 190 mln zł i zawiązaniu rezerw w wysokości 128 mln zł - co miało obciążyć wynik finansowy banku za II kwartał. 

Istotnie, bank pokazał stratę netto w pierwszym półroczu na poziomie 404,6 mln zł, wobec 53,88 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 147,31 mln zł wobec 211,97 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął minus 189,73 mln zł wobec 69,32 mln zł rok wcześniej.

// źródło: Idea Bank

Teraz mają być już tylko zyski

"Skonsolidowana strata w I półroczu jest jednorazowym efektem procesu oczyszczania bilansu. Wynik banku i grupy - z pominięciem jednorazowych odpisów i korekt - jest pozytywny. Skonsolidowany zysk netto, z pominięciem korekt, wyniósł w I półroczu +13,2 mln zł" - czytamy w komunikacie banku. Bank przekonuje, że biznes idzie mu dobrze - mówi o 60 tys. nowych klientach (wzrost o 12 proc. rok do roku), o całkowitej sprzedaży kredytowej na poziomie 4,7 mld zł w I półroczu, czy o najlepszych wynikach w historii w leasingu. "Sprzedaż leasingu wyniosła w I półroczu 4 mld zł., tj. o 7 proc. więcej niż w I półroczu 2017 r." - podkreśla bank.

- Uważamy, że po jednorazowym efekcie w drugim kwartale 2018 r., bank w kolejnych okresach będzie notował zyski, tak jak dotychczas - powiedział prezes Idea Banku Tobiasz Bury. "Idea Bank oczekuje, że w III i IV kw. tego roku nie będzie musiał zawiązywać jednorazowych rezerw, które nie są związane z bieżącą działalnością biznesową banku" - czytamy w komunikacie banku.

Plan ochrony kapitału w Idea Banku

W rezultacie rezerw i odpisów oraz korekt, niektóre współczynniki kapitałowe Idea Banku - czyli współczynniki mierzące kondycję banku - spadły poniżej "poziomów
wymaganych przepisami prawa". W związku z tym bank przygotował plan naprawy i plan ochrony kapitału. Liczy, że Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzi go w najbliższych tygodniach.

Plany zakładają stabilny rozwój biznesu Idea Banku. Dla klientów plany są neutralne. Nie są planowane istotne zmiany zatrudnienia ani ponadstandardowe działania restrukturyzacyjne

- informuje bank.

Wśród planów Idea Banku jest m.in. zmniejszenie wartości udziałów w spółce stowarzyszonej Idea Getin Leasing, sekurytyzacja części portfela kredytowego (czyli emisja papierów wartościowych pod zastaw tych kredytów) czy reorganizacja modelu sprzedaży i przegląd i redukcja kosztów działania banku. Kapitał uzupełnią też zyski banku w kolejnych okresach. Dla budowy kapitału regulacyjnego w długim okresie istotna może być także emisja obligacji podporządkowanych.

Po konsultacjach, dodatkowym elementem zaproponowanego planu ochrony kapitału stała się emisja akcji w kwocie 50 mln zł gwarantowana przez Leszka Czarneckiego. Emisja akcji jest wstępnie planowana w I półroczu 2019 r. 

Bank nie zapłaci także - z racji programu naprawczego - podatku bankowego. W 2017 r. wyniósł on w Idea Banku ponad 60 mln zł.

Co z fuzją z Getin Noble Bankiem?

Idea Bank poinformował w piątek także, iż prowadzi z Getin Noble Bankiem "zaawansowane prace analityczne" dotyczące ewentualnego połączenia. O wynikach analiz instytucje mają poinformować w listopadzie br.

Fuzja, w opinii Idea Banku, może przynieść "istotne synergie i pozwolić zbudować silny bank uniwersalny z rozwiniętym modelem bankowości dla małych i średnich firm".

Trendy rynkowe wskazują na większą efektywność dużych podmiotów finansowych, które wykorzystują synergie i są w stanie zmierzyć się z wyzwaniem inwestowania w nowe technologie i z rosnącymi wymogami regulacyjnymi

- czytamy w informacji banku. 

Głównym akcjonariuszem Idea Banku jest Leszek Czarnecki, posiadający (bezpośrednio i pośrednio poprzez Getin Holding, LC Corp BV i Getin Noble Bank) 80,55 proc. akcji, uprawniających do 80,82 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Synergie biznesowe rzucają się w oczy od pierwszego wejrzenia. Sytuacja jest taka, że mamy dwa banki. Potężny biznes leasingowy jest w Idea Banku, już go nie ma w Getin Noble, biznes detaliczny jest w Getin Noblu, nie ma go w Idea Banku, biznes mikro i small jest w Idea, nie ma w Getin Noblu, midcorp jest w Noblu, nie ma w Idea. Składa się to wręcz idealnie

- powiedział prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek.

Giełda na plus

Getin Holding, do którego należy Idea Bank, też pokazał w piątek wyniki finansowe. Holding odnotował w pierwszej połowie 2018 r. 161,39 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, w porównaniu z 59,86 mln zł zysku rok wcześniej. Informuje, że zaważyły tutaj wyniki Idea Banku.

Wszystkie informacje ze "stajni" Czarneckiego zostały raczej dobrze przyjęte prze inwestorów. Getin Holding drożał w piątek na warszawskiej giełdzie o ponad 17 proc., Idea Bank o 2,6 proc., Getin Noble Bank o blisko 5,7 proc. Nie można jednak zapominać, że tylko od początku 2018 r. akcje Idea Banku i Getin Holdingu potaniały na GPW o ponad 80 proc., a akcje Getin Noble Banku o ok. 65 proc.

Kurs Idea Banku przez ostatni rok

.. źródło: stooq.pl

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób