Korki w Polsce znikną? 700 mln zł na system zarządzania ruchem

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce stworzyć Krajowy System Zarządzania Ruchem. Korki na autostradach mają się zmniejszyć.

W najbliższym czasie mają wystartować przetargi na największy w Polsce system zarządzania ruchem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje bowiem ogłosić w połowie października przetarg na Krajowy System Zarządzania Ruchem na sieci Ten-T. Jak wynika z informacji „Pulsu Biznesu” oznacza to, że na rynku IT pojawi się gigantyczne zamówienie – początkowy budżet projektu to około 700 milionów złotych.

700 milionów to początek

- Uzyskaliśmy w 2017 dofinansowanie unijne w wysokości 123 mln euro, a łączny budżet KSZR oscyluje w kwocie 700 mln zł. Jednak niewykluczone, że budżet będzie zwiększony w zależności od zakresu przewidzianych prac – mówił „Pulsowi Biznesu” Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Krajowy System Zarządzania Ruchem do 2020 roku ma objąć ponad tysiąc km autostrad i dróg ekspresowych. Zamontowane zostaną na nich tysiące urządzeń pomiarowych, wyświetlaczy, sygnalizatorów i kamer. Dane będą spływały do Krajowego Centrum Zarządzania Ruchem w Warszawie oraz centrów regionalnych w Gdańsku, Strykowie czy Kończycach. Dzięki danym gromadzonym w KSZR będzie można poprawić organizację ruchu oraz natychmiast reagować na wypadki, co ma pozwolić znacząco zwiększyć przepustowość dróg, być może nawet o jedną piątą.

4 tysiące kilometrów

Docelowo system zarządzania ruchem ma objąć ponad 4 tysiące kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Kwota inwestycji może sięgnąć nawet 4 mld złotych.

Systemy zarządzania ruchem istnieją już w polskich miastach. Np. w Trójmieście od 2015 roku funkcjonuje Zintegrowany System Zarządzania Ruchem Tristar. Kosztował on ponad 184 mln złotych. Według badań ekspertów Politechniki Gdańskiej Tristarpozwolil na skrócenie czasu podróży aut o 9,1 proc., jednak równocześnie przyczynił się do wydłużenia czasów przejazdów pojazdów komunikacji zbiorowej.

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku