Polska w grupie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata

FTSE Russell, Firma tworząca indeksy giełdowe, które śledzą m.in. światowe fundusze inwestycyjne, zdecydowała o przesunięciu Polski z grona krajów rozwijających się (emerging markets) do grupy 25 krajów rozwiniętych (developed markets). Nasz kraj jest pierwszym od niemal dekady, który awansował do tego segmentu. Jest to też pierwszy przypadek zakwalifikowania do tego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej.

Decyzja została ogłoszona rok temu, a dziś oficjalnie weszła w życie.

Dzięki awansowi, Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia czy Australia. Uroczystość przyjęcia nas do tego elitarnego grona odbyła się dziś na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele polskiej giełdy i biznesu.

"Dzisiejszy awans Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach globalnej klasyfikacji rynków akcji FTSE Russell to znaczące osiągnięcie. Ministerstwo Finansów i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od dawna dążą do usprawnienia infrastruktury polskiego rynku kapitałowego i wzmocnienia polskiej gospodarki, a dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem ich wysiłków zmierzających do spełnienia restrykcyjnych kryteriów tej klasyfikacji" - powiedział szef FTSE Russell Reza Ghassemieh. 

Czytaj więcej: GPW w świecie 25 rozwiniętych rynków kapitałowych

Fundamentalna zmiana w postrzeganiu Polski

Jak wskazał prezes warszawskiej giełdy (GPW) Marek Dietl, nadanie statusu rynku rozwiniętego to fundamentalna zmiana w postrzeganiu Polski przez globalnych inwestorów. Dietl przypominał też, że nasza giełda powstała w tym samym roku co londyńska, ale po transformacji ustrojowej, w 1991 roku musiała zaczynać od zera. Dlatego - jak podkreślał - dojście do etapu rynku rozwiniętego zajęło nam 27 lat. Prezes dodał, że to wydarzenie jest dla Polski jak awans z angielskiej piłkarskiej pierwszej ligi - Championship, do ekstraklasy - czyli Premier League. 

"Przekwalifikowanie naszego kraju daje możliwość zainteresowania nowych inwestorów akcjami polskich spółek i stanowi ogromną szansę dla całego rynku kapitałowego. Wierzę, że w dłuższej perspektywie spowoduje to napływ większego kapitału na warszawski parkiet" - powiedział Dietl. 

Dokonując rewizji klasyfikacji FTSE Russell bierze pod uwagę m.in. otoczenie regulacyjne, infrastrukturę, jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo -  rozliczeniowego czy rozwój rynku instrumentów pochodnych. 

Czytaj więcej: Radość z awansu Polski do krajów rozwiniętych? Jeszcze możemy zapłakać

25 spółek z warszawskiej giełdy

Ostateczna lista 37 polskich spółek, które wejdą w skład indeksów rynków rozwiniętych (wg przypisanej przez FTSE Russell kategorii wielkości), została opublikowana 25 sierpnia i są to: 

- duże spółki: PKO Bank Polski;  średnie spółki: PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, Santanader Bank Polska (d. BZ WBK), mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt, Cyfrowy Polsat;

- małe spółki: Bank Millennium, AmRest Holdings, Bank Handlowy, JSW, Alior Bank, CCC, Play Communications, Orange Polska, Grupa Azoty, Enea, Tauron Polska Energia, Kernel Holding, Kruk, Asseco Poland, Budimex, Eurocash, Ciech, Energa, PKP Cargo, Lubelski Węgiel Bogdanka, GPW, Boryszew, Neuca.

Według Stoxx też jesteśmy rynkiem rozwiniętym

GPW przypomniała, że również firma Stoxx - operator indeksów giełdowych niemieckiego rynku akcji - podjęła decyzję o przesunięcie Polski z segmentu krajów rozwijających się do rozwiniętych. W rezultacie od 24 września Polska jest przez obie firmy klasyfikowana jako rynek rozwinięty.

Z kolei według innej agencji indeksowej, MSCI, Polska jest wciąż klasyfikowana jako rynek rozwijający się, dzięki czemu znacznie poszerza się spektrum inwestorów zainteresowanych akcjami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

"Polska giełda jest w o tyle dobrej sytuacji, że według dwóch firm: FTSE Russell i Stoxx jesteśmy krajem rozwiniętym, a według innej globalnej agencji MSCI jesteśmy wciąż krajem rozwijającym się. Większość funduszy inwestycyjnych na świecie - ok. 87 proc. - inwestuje w najbardziej rozwiniętych krajach, jeśli chodzi o rynek kapitałowy. Do tej pory mieliśmy dostęp do 12-13 proc. światowych pieniędzy inwestycyjnych, od września będziemy mieć dostęp do 100 proc.. Choć, oczywiście, proces przebudowy portfeli inwestycyjnych związany z decyzją FTSE Russell potrwa parę lat" - powiedział prezes GPW.

W przypadku Stoxx, Polska awansowała z indeksu Emerging Markets 1500, obejmującego spółki z całego świata do Europe 600, grupującego tylko spółki z rynków rozwiniętych Europy. Do grona najważniejszych spółek w Europie dołączyło osiem z naszego kraju: Bank Pekao, BZ WBK, CD Projekt, KGHM Polska, LPP, PKN Orlen, PZU i PKO Bank Polski.

Obecnie grupa 25 najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek według FTSE Russell to: USA, Wielka Brytania, Polska, Australia, Austria, Belgia/Luksemburg, Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Hongkong, Irlandia, Izrael, Włochy, Japonia, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób

Więcej o: