Ogłoszono pierwszą inwestycję Polskiej Grupy Lotniczej

W Rzeszowie - Jasionce powstanie baza techniczna dla największych samolotów pasażerskich. Inwestycję ogłosił szef Polskiej Grupy Lotniczej i PLL LOT Rafał Milczarski. W siedzibie podkarpackiego urzędu marszałkowskiego podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Baza będzie mogła obsługiwać takie samoloty, jak Boeing 787 - Dreamliner, Boeing 777 czy Airbus A 350. Hangary powstaną na lotnisku Rzeszów - Jasionka.

Jak mówi Rafał Milczarski, jest to bardzo dobra lokalizacja. Prezes zaznaczył, że liczy na współpracę z Politechniką Rzeszowską przy kształceniu pracowników. Milczarski zaznaczył, że będą tu serwisowane także samoloty innych niż LOT przewoźników. W przyszłości baza ma być zapleczem technicznym dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zatrudnienie znajdzie tu około 300 osób. 

100 milionów złotych na pierwszy etap

Dyrekcja portu w Jasionce zadeklarowała, że przekaże grunty pod budowę hangarów. Z kolei samorząd Podkarpacia chce pomóc w szkoleniu i pozyskaniu pracowników.

Wartość pierwszego etapu inwestycji jest szacowany na 100 milionów złotych. Baza ma powstać w ciągu trzech lat. To największa tego typu inwestycja w Europie Środkowo - Wschodniej.

Polska Grupa Lotnicza została powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego na początku 2018 roku. W jej skład wchodzą PLL LOT, LOT AMS oraz LS Airport Services. W ramach PGL powstanie także spółka leasingowa która będzie współpracować z narodowym przewoźnikiem. 

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: