Śmigłowiec oferowany jest potencjalnym klientom przez firmę Boeing jako głównego wykonawcę.
Program produkcji śmigłowca MH-139 ma wartość 2,4 mld USD i obejmuje maksymalnie 84 śmigłowce, urządzenia szkoleniowe oraz powiązany sprzęt wsparcia z datą wstępnej gotowości określoną na rok 2021.
- Jesteśmy niezwykle dumni z tego znakomitego rezultatu. (...) Ten wybór to także potwierdzenie faktu, że spółka jest uznawana za mocnego, wiarygodnego partnera wnoszącego od dawna znaczny wkład w przemysł USA - powiedział dyrektor generalny Grupy Leonardo Alessandro Profumo, cytowany w komunikacie.
MH-139 wykorzystuje platformę AW139 Grupy Leonardo. AW139 to nowoczesny, wielozadaniowy śmigłowiec będący obecnie w służbie armii i rządów w różnych krajach na całym świecie. Przy projekcie śmigłowca AW139 pracowali polscy inżynierowie.
Czytaj więcej: Nowy wyścig zbrojeń napędza militarną hossę na giełdach
Budowana w Filadelfii maszyna będzie użytkowana przez Siły Powietrzne USA i zastąpi ich flotę śmigłowców UH-1N zapewniając nowoczesne technologie, wysokie osiągi oraz oszczędności rzędu 1 mld USD w kosztach zakupu i całego cyklu życiowego floty.
Leonardo należy do grona dziesięciu największych globalnych graczy w sektorze lotniczym, obronnym i bezpieczeństwa oraz jest najważniejszą włoską spółką przemysłową w tej branży. W 2017 r. firma Leonardo odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 11,7 mld euro i prowadzi działalność przemysłową na dużą skalę we Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA i w Polsce.