8 mld zł w kieszeni rządu. Bo ZUS ma mnóstwo pieniędzy ze składek

Robert Kędzierski
ZUS lada chwila może po raz kolejny zdecydować o rezygnacji z dotacji rządowej. Wszystko dzięki coraz wyższym składkom wpłacanym przez pracodawców. Dla budżetu może to oznaczać 8 miliardów złotych oszczędności.

Dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego ZUS wypłaca m.in. należne nam emerytury, renty oraz zasiłki chorobowe, może być w tym roku o 8 mld zł niższa, niż zakładano -  donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Wszystko dzięki płatnikom składek, którzy na kilka miesięcy przed końcem roku wpłacili z tytułu ubezpieczeń 120 mld zł. To ok. 70 proc. zakładanej kwoty.

Kolejna taka decyzja

W związku z tym, zarząd ZUS może więc wkrótce podjąć kolejną decyzję o zablokowaniu dotacji dla FUS z budżetu państwa. Chodzi o kolejne trzy miliardy złotych. W sierpniu zakład zrezygnował z dotacji w wysokości 3 mld zł, w marcu było to 2,2 mld zł.

Czytaj też: Stracą 500 plus? Dylemat w sprawie płacy minimalnej. Minister odpowiada [NASZ WYWIAD]

Biorąc pod uwagę cały rok, dotacja może wynieść 38,6 zamiast 46,6 mld zł. Wszyscy podatnicy wciąż więc "zrzucają się" na pomoc dla wypłaty z ZUS, ale w mniejszym stopniu.

Zbieg korzystnych okoliczności

Skąd tak dobra sytuacja finansów ZUS? Stoi za nią kilka czynników. Po pierwsze wyjątkowo niskie bezrobocie podnosi ilość wpłacanych składek, a wzrost wynagrodzenia minimalnego oraz innych pensji wysokość wpłat. Pod drugie, pomaga wprowadzona na początku roku e-składka. Płatnik robi teraz jeden przelew na jedno konto. Wcześniej, składki trzeba było rozdzielać, co było powodem wielu pomyłek.

W przyszłym roku sytuacja finansowa ZUS ma szansę być równie dobra, bo składki dla niektórych przedsiębiorców wzrosną o 7 proc. Choć nie dla wszystkich.

O tym, że do ZUS wpływa znacznie więcej pieniędzy, niż zakładano, wiadomo było już w czerwcu. Wtedy to wpłaty były o 7 mld czyli 9 proc. większe od tych sprzed roku. Obecnie wpływy są wyższe o 3 proc. Dynamika wzrostu nieco więc spadła, ale wciąż jest duża.

Choć obecnie do ZUS wpływa zdecydowanie więcej pieniędzy niż rok temu, warto jednak przypomnieć o nadchodzących wyższych wydatkach budżetu centralnego. Mają one związek m. in. z "matczyną emeryturą", dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci, "małym ZUS-em" dla przedsiębiorców, czy kosztami obniżenia wieku emerytalnego. Rząd szacuje jednak, że w przyszłym roku deficyt budżetowy i tak będzie najniższy w historii

***

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (49)
8 mld zł w kieszeni rządu. Bo ZUS ma mnóstwo pieniędzy ze składek
Zaloguj się
 • smurfmadrala

  Oceniono 28 razy 4

  Tow. Balcerowicza chyba coś trafi ?
  Także michnikoidzi zdruzgotani, przerażeni, wszystko nie po ich myśli,
  protestują więc "miłośnie" jak wsiowy kundel na widok listonosza.

 • krzysiozboj

  Oceniono 10 razy 4

  Nie róbcie sobie już tyle jaj z tym małym ZUSem, podobnie jak z CIT dla małych firm. Tu to jest robienie kpin z ludzi - obniżyć tak, by nie skorzystał prawie nikt.
  Do tego enigmatyczne "wyższy ZUS dla niektórych przedsiębiorców", @#$% tych "niektórych" jest akurat bardzo dużo, bo walniecie we wszystkie mikrofirmy.

  To jest typowy bolszewizm, zabierać coraz więcej tym co cokolwiek robią, dawać roszczeniowcom, by głosowali jak trzeba.

 • mrslig

  Oceniono 2 razy 2

  zaraz wezmą nadwyżkę na nagrody i premie za trud i pracę włożoną w to, że mają nadwyżkę

 • keriru

  Oceniono 6 razy 2

  A może to dzięki Ukraińcom którzy płacą u nas ZUS.

 • titta

  Oceniono 8 razy 2

  Czyli: zdefraudujemy wasze skladki I co nam zrobicie?

 • tomek.tw22

  Oceniono 20 razy 2

  No i katastrofa, strach, panika, przerażenie na czerskiej....... Znowu się nie udało. Zostali tylko księża i masło.... Ale i tu zaczyna się powoli cenzura.....

 • miets1

  Oceniono 1 raz 1

  ZUS ma 40 mld zł deficytu, to rzeczywiście jest "mnóstwo pieniędzy".

 • andrzej1s

  Oceniono 3 razy 1

  Sprawne żaglowanie cyferkami zamaskowało prawdę. Mamy największy deficyt finansów publicznych w europie i dziura w ZUS zatkana dzięki niechcianym imigrantom (Rząd po cichu ich ściąga ich do Polski głośno protestując przeciwko nim)

  9

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX