Rząd hojny przed wyborami. Sasin obiecuje 3 tys. zł dla każdego Koła Gospodyń Wiejskich

Przyjęty przez rząd projekt ustawy dotyczącej wsi zawiera ważne ustalenia dla Kół Gospodyń Wiejskich - podkreśla Jacek Sasin. Koła otrzymają osobowość prawną i co najmniej 3 tys. zł na działalność.

Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, w rozmowie z Polskim Radiem 24 zaznaczył, że blisko milion kobiet zrzeszonych w ponad 20 tysiącach Kół nie mogło dotąd liczyć na żadne wsparcie. Rząd chce to zmienić.

Projekt ustawy, który wczoraj przyjął, przewiduje możliwość uproszonego rejestrowania Kół w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po to by mogły one uzyskać osobowość prawną i możliwość korzystania z dofinansowania. Sasin zapewnił, że rejestrujące się Koła otrzymają pomoc, aby proces przebiegł jak najłatwiej.

Czytaj też: S7 będzie dłuższa o 18 km. Rząd wyda kolejny miliard złotych

Od 3 do 5 tys. zł dla każdego Koła

Każde rejestrujące się Koło otrzyma zastrzyk finansowy jak ujął minister "na start". Będzie to od 3 do 5 tysięcy złotych w zależności od wielkości Koła.

Mniejsze, czyli te liczące od 10 do 75 członkiń, otrzymają 3 tys. złotych. Te zrzeszające więcej niż 75 osób, dostaną 5 tys. Minister zapewnił, że pieniądze dostanie każde - zarówno nowo tworzone jak i istniejące Koło, niezależnie od profilu działalności

Jacek Sasin dodał, że prócz tego Koła będą mogły także starać się o wsparcie rządowe na konkretne projekty na przyszły rok. W projekcie przyszłorocznego budżetu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na dofinansowanie projektów realizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich zarezerwowano 100 milionów złotych.

"Otwieramy całą paletę działania, której Koła - w przeciwieństwie do innych organizacji działających na wsi - do tej pory nie miały" - mówił Jacek Sasin.

Przyjęty wczoraj przez rząd projekt to - zdaniem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów - "przełomowa, znakomita ustawa, która nie tylko docenia te Panie, które angażują się w Kołach, ale także daje asumpt do rozwoju i pobudzania aktywności na wsi".

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku