Koniec ery taniego pieniądza. Amerykański bank centralny znów podnosi stopy procentowe

Bank Rezerwy Federalnej (Fed) przemówił w sprawie stóp procentowych. Wygląda na to, że era taniego pieniądza to już przeszłość.

 - Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej do 2-2,25 proc. z 1,75-2 proc., poinformował Fed po posiedzeniu.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

"Biorąc pod uwagę odnotowane i oczekiwane warunki na rynku pracy i poziom inflacji, Komitet postanowił podwyższyć docelowy zakres stopy procentowej dla funduszy federalnych do 1,75-2 proc."

- czytamy w komunikacie.

Fed zapowiedział, że oceniając termin i wielkość dalszych dostosowań docelowego zakresu stopy procentowej, będzie oceniał postęp - zarówno zrealizowany, jak i oczekiwany - w kierunku maksymalnego zatrudnienia i 2-proc. inflacji.

W dzisiejszym komunikacie nie pojawiło się zdanie - obecne jeszcze w poprzednim komunikacie, z 1 sierpnia br. - że polityka pieniężna po tej decyzji nadal ma charakter akomodacyjny.

Komitet powtórzył, że dokonując tej oceny, będzie brał pod uwagę "szeroki zakres informacji, w szczególności dotyczących warunków na rynku pracy, wskaźników presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz dane dotyczące wydarzeń o charakterze finansowym i międzynarodowym".

Fed o PKB - wzrost wyższy od zakładanego

W innym komunikacie czytamy natomiast, że wzrost PKB w USA wyniesie w tym roku 3-3,2 proc. (wobec 2,7-3 proc. oczekiwanych w czerwcu br.). Tak wynika z centralnej ścieżki projekcji Banku Rezerwy Federalnej (Fed). 

Mediana prognoz na 2018 r. wynosi obecnie 3,1 proc. (wobec 2,8 proc. w czerwcowej projekcji). 

Czytaj też: Donald Trump: Musiałem powiedzieć, co myślę o podwyżkach stóp. W USA zrobiło się przez chwilę jak w... Turcji

W latach 2019-2020 wzrost prognozowany jest na poziomie odpowiednio: 2,4-2,7 proc. i 1,8-2,1 proc. (wobec odpowiednio: 2,2-2,6 i 1,8-2 proc. z projekcji czerwcowej). Wzrost na 2021 r. prognozowany jest w zakresie 1,6-2 proc. . 

Mediana prognoz na lata 2019-2020 wynosi odpowiednio: 2,5  i 2 proc. (wobec odpowiednio 2,4 i 2 proc. w projekcji z czerwca). Mediana na 2021 r. to 1,8 proc. 

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]