Chorujesz? ZUS może zadzwonić. Chce wzywać na kontrolę również e-mailem

Robert Kędzierski
Rząd planuje zmienić sposób przeprowadzania kontroli przez ZUS. Zakład będzie mógł wezwać pracownika przebywającego na zwolnieniu przez telefon lub e-mail. Dane może przekazać mu nasz pracodawca.

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim mogą być wezwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na badania kontrolne. Dziś takie pismo jest przesyłane listem poleconym, ale od nowego roku może się to zmienić. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" rząd złożył projekt modyfikujący uprawnienia Zakładu. Wkrótce będzie on mógł wezwać pracownika również poprzez telefon lub e-mail.

"Solidarność" protestuje

Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", cytowany przez DGP, stwierdził, ze Związek nie zgadza się na rozszerzenie uprawnień kontrolnych ZUS

Pracodawca przekaże twój numer

Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które prowadzi projekt, nowe przepisy nie są rozszerzeniem kompetencji Zakładu, a jedynie zmianą sposobu realizacji obecnych uprawnień.

Zmiany budzą jednak wątpliwości. Jeśli bowiem ZUS chce wzywać na kontrole za pomocą telefonu lub e-maila, to skądś będzie musiał te dane zdobyć. Najpewniej od pracodawcy. 

Dlaczego rząd chce zmian?

Wysyłanie wezwań listem poleconym bywa nieskuteczne. Szczególnie w przypadku krótszych zwolnień lekarskich. Przesyłka może bowiem być dwukrotnie awizowana, od momentu jej wysłania do doręczenia minąć może ponad 14 dni. W tym czasie chory wraca do pracy i kontroli nie można przeprowadzić. 

Nowa fala oszustw? Rząd ma już rozwiązanie

Możliwość przesyłania wiadomości przez e-mail może być ryzykowna. Już w tej chwili bowiem przestępcy wykorzystują autorytet ZUS do rozsyłania np. fałszywych faktur. Jak pisaliśmy kilka tygodni temu Polskę zalała fala takich wiadomości. 

Jest jednak rozwiązanie tego problemu, nad którym rząd już pracuje. Ministerstwo Cyfryzacji wkrótce zdecyduje bowiem, kto będzie pełnił funkcję Narodowego Operatora Cyfrowego. NOC będzie odpowiedzialny za dostarczanie na skrzynki mailowe e-Doręczeń czyli cyfrowych listów. I to zarówno pomiędzy obywatelami a sądami i urzędami, jak i pomiędzy jednostkami administracji. 

Czytaj też: Jeden login i hasło do wielu portali - Sejm przyjął ustawę, która ułatwi załatwienie spraw urzędowych

Rząd pracuje też nad dwiema usługami: e-Skrzynka i e-Doręczenie, które  pozwolą na bezpieczne odbieranie i wysyłanie pism poleconych z i do dowolnego organu państwowego.

Zanim jednak nowy system zostanie wdrożony i upowszechniony może minąć nawet kilka lat. Dlatego też istnieje ryzyko, że możliwość wzywania chorych przez telefon lub e-mail będą chcieli wykorzystywać oszuści. 

Poprosiliśmy Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii o komentarz. Otrzymaliśmy odpowiedź w środę. Zostanie opublikowana w osobnym materiale. 

Więcej o:
Komentarze (34)
ZUS może dzwonić do chorych. Chce wzywać na kontrolę również e-mailem
Zaloguj się
 • reexpert

  Oceniono 17 razy 17

  Jak jestem na L4, to nie świadczę obowiązków pracodawcy, wiec nie odbieram maili.

  "Poczta nie jest przekierowana, na wszystkie wiadomości odpowiem po powrocie.". Prywatny mail jest do celów prywatnych, a takowe z ZUSem mnie nie łączą.

 • beton44

  Oceniono 20 razy 16

  Dostałem dysonansu poznawczego.

  To znaczy pracodawca zna numer służbowego telefonu i adres służbowej poczty.

  Jak to można niby odbierać będąc niezdolnym do pracy :-)

 • emarx

  Oceniono 16 razy 14

  Co będzie bardziej podejrzane:odebrać maila lub telefon i odpowiedzieć, czy nie?
  Jak wyłączę telefon, bo chcę mieć święty spokój, to będę ukarany za brak odpowiedzi?
  Jeśli odbiorę służbowy telefon albo służbowego maila, to będzie znaczyć że pracuję na L4 i też będę ukarany?

 • labeo

  Oceniono 21 razy 13

  Jak jestem chory to na pewno nie będę robił wycieczek do ZUS-u aby udowodnić, że nie jestem wielbłądem. Poza tym nie mam obowiązku odbierać maili i telefonów od tej instytucji.

 • siwywaldi

  Oceniono 21 razy 11

  To wszystko sa działania pozorne.
  Po pierwsze ZUS-owi NIC do pierwszych 30 dni zwolnienia, bo płaci za nie pracodawca, więc w pierwszym rzędzie, to w JEGO interesie jest kontrolowanie pracowników-oszustów.

  ZUS natomiast powinien skupić się na osobach przebywających na zwolnieniach DŁUŻSZYCH niż miesiąc. Tyle, że poza ciężkimi kontuzjami narządów ruchu, w WIĘKSZOŚCI są to zwolnienia tzw. "chodzące", więc pacjentowi można nagwizdać.

  Podobnie też jest i z kontrolą lekarską. Bo proszę mi wskazać przepis, na podstawie którego np. kobieta, MUSI poddać się badaniu przez ginekologa WYZNACZONEGO jej odgórnie przez ZUS?

 • enedue3

  Oceniono 13 razy 9

  Ale jak ma przyjść pracownik, jak jest chory?

  To może tak jak kierowca, który podjechał swoim samochodem na posterunek policji sprawdzić czy ma alkohol we krwi? Sprawdził i stwierdzono, że ma. Policjant pyta się , daleko szedł pan od knajpy do nas? Nie, blisko, ja podjechałem swoim autkiem. I już go mieli za co ukarać.

  Podobna podpucha może być z tym sprawdzeniem stanu zdrowia chorego.
  Niech ekipa ZUS-u przyjedzie z lekarzem specjalistą do domu chorego i niech go badają.
  W stanie wojennym też trójki chodziły i sprawdzały obiboków, co widzę wspólny mianownik.

  Panie premierze UBER nie płaci podatków i co? Jakaś niemoc ogarnęła Pana do sprawdzenie szemranego geszeftu.

 • sipanmars

  Oceniono 8 razy 8

  nie mam komputera ani innego urządzenia umożliwiającego odczytanie wiadomości w postaci elektronicznej

 • cezbak57

  Oceniono 8 razy 8

  Jeśli mam zwolnienie, w którym zaznaczono, że powinienem leżeć to każda forma wezwania mnie na badania kontrolne jest prowokowaniem do złamania zalecenia lekarskiego. Ostatnie zwolnienie miałem około 6 lat temu - to gwoli wyjaśnienia, że nie bronię cwaniaków wystawiających ani biorących lewe L-4

 • remo29

  Oceniono 22 razy 8

  Słyszałem, że Jarosław K. jeździ po Polsce, a w sądzie nie mógł się stawić, bo jest na L4. Czy kontrola z ZUS już została przeprowadzona?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX