Nadwyżka wróciła do budżetu. Na koniec roku wielkie wydawanie?

Ponad 1 mld zł nadwyżki w budżecie odnotowano po sierpniu br. - donosi Ministerstwo Finansów. Szefowa resortu, Teresa Czerwińska, przewiduje, że na koniec roku dziura w kasie państwa wyniesie ok. 25 mld zł.

Od początku roku do końca sierpnia dochody budżetowe wyniosły 243,46 mld zł, a wydatki 242,41 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. To oznacza, że w kasie państwa odnotowało ok. 1,05 mld zł nadwyżki. W samym sierpniu wpływy budżetowe wyniosły 31,3 mld zł, a wydatki 29,4 mld zł - zatem tylko w tym miesiącu odnotowano nadwyżkę 1,9 mld zł.

.. źródło: Ministerstwo Finansów

Plan dochodowy budżetu państwa był po 2/3 roku zrealizowany w ponad 68 proc. To, co rząd planował natomiast wydać, na razie jest trzymane w kasie państwa - wydano "tylko" 61 proc. planu.

Nie ma jednak wątpliwości, że im bliżej będziemy końca roku, tym sytuacja w budżecie będzie mniej rewelacyjna. Sama minister finansów Teresa Czerwińska przewidywała w piątek, że deficyt w kasie kraju na koniec roku może wynieść ok. 25 mld zł, czyli ok. 60 proc. planu założonego w ustawie budżetowej. Zatem w ostatnich miesiącach roku czeka nas wielkie wydawanie - podobnie, jak miało to miejsce rok temu. Potwierdza to sama Czerwińska. - Trzeba się spodziewać, że ten wynik będzie się pogarszał, ponieważ wydatki przyspieszają - mówi w rozmowie z PAP szefowa resortu finansów.

Dochody podatkowe wyższe, ale VAT nie zachwyca

Dochody podatkowe budżetu państwa przez pierwszych osiem miesięcy 2018 r. były wyższe od odnotowanym w takim okresie rok temu o ok. 15,7 mld zł (7,5 proc.). Największa w tym roku podatków dochodowych - PIT i CIT - z których wpływy wzrosły kolejno o 14,4 i 16,5 proc. (4,7 mld zł i 3,3 mld zł). 

Wysokie dochody z podatku PIT i CIT związane są z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych, dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z korzystną koniunkturą gospodarczą

- tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Rosną także wpływy z VAT - o 5 mld zł, czyli o 4,7 proc. rok do roku. Tyle, że akurat to tempo - biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu sprzedaży detalicznej (im wyższa sprzedaż, tym wyższe wszak wpływy z VAT) - nie jest źródłem zachwytu ekonomistów.

Wydatki w sierpniu wróciły do "średniego" poziomu ok. 30 mld zł po niezwykłym lipcu, gdy z kasy państwa "wyszło" ponad 40 mld zł. Był to jednak jednorazowy efekt zaksięgowania ogromnych kosztów obsługi długu Skarbu Państwa - aż 11,5 mld zł.

.. .

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: