Radiowa "Jedynka" skrytykowana za tegoroczne "Lato z radiem". Przez samą radę programową

Tegoroczne "Lato z radiem" nie spodobało się radzie programowej Polskiego Radia. Kultowej audycji dostało się za "rezygnację z bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami".

"Lato z radiem", audycja odbywająca się nieprzerwanie od 1973 roku na falach radiowej "Jedynki", mocno zmieniła się tym roku. Ograniczono rolę koncertów jako formy kontaktu ze słuchaczami zastępując je przygotowanymi wcześniej rozmowami, udającymi rozmowy "na żywo". Jak informuje "Press" skrytykowała za to "Lato z radiem" Janina Jankowska, wiceprzewodnicząca rady programowej Polskiego Radia. 

Audycję w tym roku prowadzili Monika Tarka i Robert Kilen. Ich prowadzenie nie spotkało się z najlepszym odzewem słuchaczy. Robertowi Kilenowi dostało się choćby za to, że zachęcał do słuchania mówiąc "słuchamy Radia Wa..." (chodzi o Radio Wawa, z którym Robert Kilen i Monika Tarka współpracowali przez wiele lat).

Nie wszystkim przypadli też do gustu felietoniści tegorocznego "Lata z radiem" - za satyryczny komentarz rzeczywistości odpowiadali Piotr Gociek, Rafał Ziemkiewicz, Krzysztof Feusette i Piotr Lisiewicz. Słuchaczom nie spodobał się fakt, że komentatorzy reprezentują dość jednolity światopogląd. O dziwo, nie spodobało się to także radzie programowej Polskiego Radia - uwagę na to zwrócił wiceprzewodniczący Jan Ordyński.

Czytaj też: Z TVN do Polsatu. Bogdan Rymanowski w poniedziałek poprowadzi "Wydarzenia"

Znikające posty na Facebooku

Na początku lata słuchacze dość energicznie dawali wyraz swojemu niezadowoleniu na facebookowym profilu "Lata z Radiem". Szybko jednak odkryli, na co zwróciły uwagę branżowe media (np. Press), że ich posty z krytyką znikają z Facebooka, a oni sami tracą możliwość dodawania komentarzy. 

Przeglądając najnowsze posty gości i komentarze na profilu "Lata z radiem" można już dotrzeć tylko do neutralnych lub pozytywnych wpisów na temat audycji. 

Jedynka weźmie krytykę do serca? 

Na posiedzeniu rady programowej, które odbyło się 26 września, był obecny wicedyrektor Jedynki Robert Tekieli. Według relacji członków rady programowej, zmiana formuły "Lata z radiem" była dokonana w przekonaniu, że dotychczasowa uległa wyczerpaniu. Równocześnie członkowie rady programowej mówili "Press", że dyskusja z przedstawicielem Jedynki była rzeczowa. 

"Lato z radiem" pierwszy raz pojawiło się na falach Jedynki w 1971 roku, od razu z charakterystycznym dżinglem. Od 1973 jest na stałe obecna w ramówce radia. Od początku ważnym elementem audycji był kontakt ze słuchaczami "na żywo".