Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 50,5 pkt we wrześniu br. z 51,4 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.
Jest to trzeci z rzędu spadek wskaźnika PMI do najniższego wyniku od 23 miesięcy - poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych
Eksperci spodziewali się, że wartość indeksu PMI wyniesie 51,5 punktu. Z negatywnym zaskoczeniem mieliśmy do czynienia także w sierpniu. Wówczas wskaźnik ten wyniósł 51,4 wobec spodziewanych 53 punktów.
Sytuacja bliska stagnacji w sektorze przemysłowym we wrześniu była głównie wynikiem spadku liczby nowych zamówień. Był to pierwszy taki spadek w sektorze od prawie dwóch lat. Co więcej, liczba nowych zamówień eksportowych zmalała czwarty raz w 2018 roku i to w najszybszym tempie od ponad czterech lat,.
Markit zwrócił uwagę, że we wrześniu polscy producenci nadal zwiększali zatrudnienie, choć jego tempo spadło do najniższego od 10 miesięcy. Powodem tego był mniejszy napływ nowych zamówień.
"We wrześniu prognozy na 12 miesięcy dla polskiego sektora przemysłowego dotyczące wzrostu wielkości produkcji pozostały dobre, lecz słabną nieprzerwanie po raz szósty od ośmiu miesięcy. Poziom optymizmu osiągnął najniższy wynik od listopada 2016 roku" - czytamy w komunikacie.
O czym informuje indeks PMI?
PMI to wyprzedzający wskaźnik aktywności gospodarczej. Powstaje na podstawie ankiet przesyłanych przez menedżerów. Wartość PMI powyżej 50 pkt. świadczy o dobrej koniunkturze. Z kolei wskazanie poniżej 50 pkt. sygnalizuje gorsze nastroje.