Bezrobocie w Polsce wciąż na rekordowo niskim poziomie. W Unii lepsi są tylko Czesi

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,4 proc. w sierpniu br. wobec 3,5 proc w czerwcu - poinformował Eurostat.

Z danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że w sierpniu liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 585 tys. (miesiąc wcześniej było to 600 tys.). Stopa bezrobocia na poziomie 3,4 proc. to jeden z najlepszych wyników w całej Unii Europejskiej.

W Unii Europejskiej niższym bezrobociem w sierpniu mogły pochwalić się jedynie Czechy (2,5 proc.), a Niemcy zanotowały taki sam wynik, jak Polska (3,4 proc.)

Wynik poniżej 4 procent odnotowano również na Węgrzech (3,7 proc.), Malcie (3,8 proc.) oraz w Holandii (3,9 proc.). W całej UE stopa bezrobocia wyniosła 6,8 proc.

Niemcy dogonione!

Warto też zwrócić uwagę, że bezrobocie w Polsce dogoniło Niemcy - oczywiście w pozytywnym ujęciu. Dawno nie było tak, że stopa bezrobocia w Polsce nie była wyższa niż u naszego zachodniego sąsiada.

Bezrobocie w Polsce i Niemczech od wrześniu 2017 do sierpnia 2018

.. .

.. .

Jak Eurostat mierzy stopę bezrobocia?

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, wyniosła na koniec sierpnia br. 5,8 procent. 

Więcej o: