Nawet 53 tys. zł na ocieplenie domu - rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt, którego celem jest wsparcie dla osób, które chcą ocieplić swoje domy. Propozycje zmian dotyczą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

Zaproponowano ulgę podatkową, która będzie zachęcać osoby fizyczne do przeprowadzenia termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Rozwiązanie to, jak przewiduje rząd, powinno przyspieszyć proces poprawy jakości powietrza. Rządzący ocenili, że dotychczasowe wsparcie państwa dotyczące termomodernizacji budynków mieszkalnych jest niewystarczające. 

Czytaj więcej: Od 7 do 53 tys. zł zwrotu za wymianę pieca i nie tylko

Ulga termomodernizacyjna będzie polegać na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Odliczeniu będzie podlegać 23 proc. wydatków, przy czym ogólna kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć 53 tys. zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach. 

Nowe rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Z nowej ulgi będą mogli skorzystać podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych i ponoszą wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o: