Wyciekła notatka MF z czasów PO. "Brak szans" na walkę z mafiami VAT. Szczurek: Absurd

"Super Express" dotarł do notatki z 2015 r. pochodzącej z Ministerstwa Finansów. Wynika z niej, że ówczesny szef resortu nie widział szans na wprowadzenie przepisów pozwalających zwalczyć mafie VAT. Mamy komentarz byłego ministra i obecnej szefowej Ministerstwa.

Notatka, którą opublikował "Super Express" wygląda na część korespondencji pomiędzy wysokiej rangi urzędnikami Ministerstwa Finansów. Pochodzi z 4 marca 2015 roku, kiedy ministrem finansów był Mateusz Szczurek.

Pismo od dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług jest skierowana do Jarosława Nenemana, ówczesnego podsekretarza stanu resorcie finansów. Czytamy w nim:

Nawiązując do przekazanego w dniu 25 lutego br. projektu notatki w sprawie konieczności przygotowania projektu ustawy o podatku od towarów i usług w związku z procederem oszustw i nadużyć (...) oraz podjęcia zmian o charakterze długookresowym, Departament uprzejmie prosi o potwierdzenie decyzji Ministra Finansów Pana Mateusza Szczurka co do braku zasadności prowadzenia obecnie prac legislacyjnych, mających na celu wprowadzenie dalszych modyfikacji przepisów ustawy" - czytamy w opublikowanym przez "Super Express" fragmencie notatki.

"Super Express" podkreśla, że w wyniku interwencji ministra Szczurka słowa "brak zasadności" zostało zmienione na "brak szans".  

Czytaj więcej: Rząd szykuje zmiany w podatkach. Sprawdziliśmy, kto może zapłacić więcej

Były minister finansów zaprzecza

O komentarz poprosiliśmy byłego ministra finansów w rządzie PO-PSL Mateusza Szczurka:

Interpretacja Super Expressu jest oczywiście absurdalna. Treści notatki nie znam, ale "brak szans" dotyczy możliwości przeprowadzenia porządnego (z projektem założeń, konsultacjami publicznymi, notyfikacją UE) procesu legislacyjnego w tamtej kadencji Sejmu. Prace nie tylko były prowadzone, ale i zmiany prawne i operacyjne wprowadzane w życie

Jako przykłady prac Mateusz Szczurek podaje:

1. Wspólny raport MF, Prokuratury Generalnej i MSW z pakietem rozwiązań.
2. Kilka nowelizacji uszczelniających CIT, VAT, zmiany w paliwach w innych ustawach.
3. Działania operacyjne, mocniejsza współpraca między służbami i organami państwa, szkolenia dla sądów in prokuratur.
4. Działania dot "małych nieprawidłowości " (które odpowiedzialne jednak mogą być za większość luki): kasy rejestrujące, loteria paragonowa, edukacja.
5. Rejestry, bazy danych, informatyka (np system polfisc) - podstawa umożliwiająca analitykę.
6. Założenia nowej ordynacji łączącej skuteczność poboru, prawa podatnika i zdrowy rozsądek.

Komentarza udzieliła nam także Izabela Leszczyna, była minister finansów rządzie PO-PSL:

Notatka, o której pisze Super Express pochodzi z marca 2015 r., a przecież 2.06.2015 r. trafił do Sejmu projekt ustawy wprowadzającej jednolity plik kontrolny, który jak zgodnie twierdzi NIK, MF i eksperci, jest głównym powodem uszczelnienia systemu podatkowego. Tylko PiS-owska propaganda może chcieć wmówić ludziom, że w marcu, gdy kończyliśmy w MF prace nad JPK, chcieliśmy spowolnić uszczelnianie.

Ministerstwo komentuje

Do sprawy odniosło się Ministerstwo Finansów. Jak donosi Informacyjna Agencja Radiow potwierdza ono istnienie notatki z czasów rządu PO-PSL w sprawie wyłudzania podatku VAT. 

Wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś komentując sprawę powiedział, że przez osiem lat rządów koalicji PO-PSL nie zostały podjęte działania w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego. Brak reakcji na notatkę nazwał "bardzo poważnym uchybieniem".

Zapytana o notatkę minister finansów Teresa Czerwińska, szefowa resortu, powiedziała, że nie wie, dlaczego pismo zostało zignorowane. Dodała, że obecnie wypracowywane projekty są natychmiast kierowane do realizacji.

Straty budżetu państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT wyniosły w ciągu ośmiu lat co najmniej 262 mld złotych. Takie dane podaje resort finansów, powołując się na analizy jednej z firm konsultingowych.

Komisja śledcza ds. VAT już działa

W lipcu tego roku powołano sejmową komisję ds. VAT.  Jej przewodniczącym został Marcin Horała, który równocześnie kandyduje na prezydenta Gdyni. Komisja ma zadanie zbadać i ocenić działania rządów PO-PSL związanych z VAT i akcyzą. 

Czytaj też: Obniżki VAT na razie nie będzie. Mało tego, PiS chce wpisać wyższe stawki na stałe do ustawy

12 października przed komisją stawi się były minister finansów Jacek Vincent Rostowski.

***

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]