Wielka zmiana dla 2,5 mln posiadaczy domów i mieszkań. Użytkowanie wieczyste od stycznia

Robert Kędzierski
5 października wchodzi w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Co to w praktyce oznacza dla 2,5 mln Polaków?

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów weszła w życie z dniem 5 października. Oznacza to, że od stycznia przyszłego roku posiadacze 2,5 mln mieszkań i domów zaczną "kupować" grunty, na których stoją ich nieruchomości. Dziś są bowiem jedynie właścicielami lub współwłaścicielami budynków. A ziemia, na której stoją, należy do państwa - władz centralnych lub samorządowych - za co trzeba płacić. Użytkowanie wieczyste formalnie rzecz biorąc, to umowa obowiązująca przez 99 lat.

Ministerstwo Infrastruktury zmianę przepisów argumentowało koniecznością "wzmocnienia prawa osób zamieszkującym na gruntach publicznych". 

Według nowego prawa, przez 20 lat obowiązywać będzie opłata przekształceniowa. Po tym czasie grunty przejdą na własność właścicieli budynków. Dla wielu osób "technicznie" niewiele się jednak zmieni - będą płacić, tak jak dzisiaj, tyle że za coś  innego.

Rząd zachęca: wykup jak najwcześniej

Przepisy dają jednak możliwość jednorazowego wykupienia ziemi. W takim wypadku nabywca może liczyć na bonifikatę wynoszącą od 10 do 60 proc. 

.. .

Co istotne na jednorazowe wykupienie ziemi nie trzeba decydować się od razu po wejściu w życie przepisów. Jeden z zapisów ustawy mówi bowiem o tym, że "właściciel w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłat może zgłosić
właściwemu organowi zamiar jednorazowego wniesienia tych opłat (opłata łączna)". 

Należy jednak pamiętać, że z każdym rokiem od wejścia przepisów, wysokość rabatu spada.

Czytaj też: Gigantyczne budowle, pożerające miliony ton węgla. Dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Oto największe elektrownie w Polsce

Właściciele, którzy wniosą opłatę przekształceniową z góry unikną też jej waloryzacji. Co trzy lata wysokość opłaty może być bowiem podnoszona. 

Związek Miast Polskich: to wywłaszczenie

Z automatycznego, ustawowego przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności nie są zadowoleni samorządy. Związek Miast Polskich argumentował w trakcie procedowania uchwalenia nowego prawa, że de facto oznacza ono odgórne wywłaszczenie gmin, co w tym przypadku jest niekonstytucyjne. 

Warto jednak pamiętać, że opłaty za użytkowanie wieczyste to niemały "kawałek" budżetów miast - np. w 2018 r., według planu budżetu Warszawy, do kasy miasta z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste ma wpłynąć 525,5 mln zł. Wszystkie dochody zaplanowano na kwotę 15,1 mld zł.

***

Ekspert: prąd może podrożeć o 30 proc. Droższą energię dla firm odczujemy nawet mocniej [WIDEO]

Więcej o: