Mieszkanie Plus. Oto, gdzie w tym momencie już trwają inwestycje

27 projektów w ramach programu Mieszkanie Plus, łącznie na ok. 9,7 tys. mieszkań o wartości ponad 2,4 mld zł, już powstało albo jest w trakcie realizacji - informuje prezes BGK Nieruchomości, Mirosław Barszcz.

BGK Nieruchomości - które notabene już wkrótce staną się PFR Nieruchomościami, gdyż właśnie spółka została "wciągnięta" do Polskiego Funduszu Rozwoju - zajmuje się realizacją rynkowej części programu Mieszkanie Plus. Zarządza ona Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych inwestującym, zwykle przy współpracy z samorządami, w dostępne cenowo mieszkania na wynajem.

Jak informuje prezes BGKN, Mirosław Barszcz, aktualnie już gotowych albo w fazie realizacji lub projektowania jest 27 inwestycji. Do końca roku łącznie decyzji inwestycyjnych, według planów BGKN, ma być 69, na ponad 28,7 tys. mieszkań o wartości około 8,7 mld zł. W fazie analiz jest kolejnych 406 projektów na 117 tys. mieszkań o wartości 33,6 mld zł.

.. źródło: BGKN

- Lokalizacje, o których mówił prezes Mirosław Barszcz, to zarówno zrealizowane inwestycje - Biała Podlaska, Kępno, cztery projekty na terenie gminy Jarocin, jak również przedsięwzięcia w trakcie realizacji - jak Kępice, Katowice, Gdynia. Pozostałe inwestycje są zlokalizowane są na terenie miasta st. Warszawy - m.in. osiedle Nowe Jeziorki przy ul. Karczunkowskiej, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu, Wałbrzychu, Dębicy, Pelplinie, Skawinie, Radomiu, Świdniku, Łowiczu, Zamościu, gminie Kobierzyce, Łodzi, Zakliczynie - tłumaczy nam Ewa Syta, rzeczniczka prasowa BGK Nieruchomości. - Listę pozostałych projektów, które zgodnie z planem mają zyskać ostateczną decyzję inwestycyjną do końca tego roku, podamy po zakończeniu tego procesu - dodaje Syta. 

// .

Zmiany prawne pchną Mieszkanie Plus do przodu?

O planach rozwoju programu Mieszkanie Plus prezes BGK Nieruchomości mówił w ramach piątkowej wspólnej konferencji z Arturem Soboniem, wiceministrem inwestycji i rozwoju, oraz Maciejem Żukowskim, dyrektorem Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. Zwracali oni uwagę na przyjęte w tym roku ustawy - specustawę mieszkaniową i ustawę o dopłatach do czynszów.

W Sejmie jest już także po pierwszym czytaniu projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (FINN). To ma być polski odpowiednik REIT-ów. REIT-y od kilkudziesięciu lat działają już na rynku europejskim czy amerykańskim, a najprościej rzecz ujmując są to fundusze inwestycyjne umożliwiające inwestowanie w rynek nieruchomości (w polskich warunkach w pierwszej kolejności w rynek mieszkaniowy). Dzięki REIT-om drobni inwestorzy (których nie stać albo którzy nie chcą sami kupować mieszkań w celach inwestycyjnych) mają szansę partycypować w zyskach z czynszów mieszkaniowych.

Projekt ustawy o FINN w pierwszym czytaniu poparły wszystkie kluby parlamentarne. Według planów rządu ustawa ma zacząć obowiązywać od początku 2019 r. 

***

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób

Więcej o: