Mieszkanie Plus. Oto, gdzie w tym momencie już trwają inwestycje

27 projektów w ramach programu Mieszkanie Plus, łącznie na ok. 9,7 tys. mieszkań o wartości ponad 2,4 mld zł, już powstało albo jest w trakcie realizacji - informuje prezes BGK Nieruchomości, Mirosław Barszcz.

BGK Nieruchomości - które notabene już wkrótce staną się PFR Nieruchomościami, gdyż właśnie spółka została "wciągnięta" do Polskiego Funduszu Rozwoju - zajmuje się realizacją rynkowej części programu Mieszkanie Plus. Zarządza ona Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych inwestującym, zwykle przy współpracy z samorządami, w dostępne cenowo mieszkania na wynajem.

Jak informuje prezes BGKN, Mirosław Barszcz, aktualnie już gotowych albo w fazie realizacji lub projektowania jest 27 inwestycji. Do końca roku łącznie decyzji inwestycyjnych, według planów BGKN, ma być 69, na ponad 28,7 tys. mieszkań o wartości około 8,7 mld zł. W fazie analiz jest kolejnych 406 projektów na 117 tys. mieszkań o wartości 33,6 mld zł.

.. źródło: BGKN

- Lokalizacje, o których mówił prezes Mirosław Barszcz, to zarówno zrealizowane inwestycje - Biała Podlaska, Kępno, cztery projekty na terenie gminy Jarocin, jak również przedsięwzięcia w trakcie realizacji - jak Kępice, Katowice, Gdynia. Pozostałe inwestycje są zlokalizowane są na terenie miasta st. Warszawy - m.in. osiedle Nowe Jeziorki przy ul. Karczunkowskiej, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu, Wałbrzychu, Dębicy, Pelplinie, Skawinie, Radomiu, Świdniku, Łowiczu, Zamościu, gminie Kobierzyce, Łodzi, Zakliczynie - tłumaczy nam Ewa Syta, rzeczniczka prasowa BGK Nieruchomości. - Listę pozostałych projektów, które zgodnie z planem mają zyskać ostateczną decyzję inwestycyjną do końca tego roku, podamy po zakończeniu tego procesu - dodaje Syta. 

// .

Zmiany prawne pchną Mieszkanie Plus do przodu?

O planach rozwoju programu Mieszkanie Plus prezes BGK Nieruchomości mówił w ramach piątkowej wspólnej konferencji z Arturem Soboniem, wiceministrem inwestycji i rozwoju, oraz Maciejem Żukowskim, dyrektorem Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. Zwracali oni uwagę na przyjęte w tym roku ustawy - specustawę mieszkaniową i ustawę o dopłatach do czynszów.

W Sejmie jest już także po pierwszym czytaniu projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (FINN). To ma być polski odpowiednik REIT-ów. REIT-y od kilkudziesięciu lat działają już na rynku europejskim czy amerykańskim, a najprościej rzecz ujmując są to fundusze inwestycyjne umożliwiające inwestowanie w rynek nieruchomości (w polskich warunkach w pierwszej kolejności w rynek mieszkaniowy). Dzięki REIT-om drobni inwestorzy (których nie stać albo którzy nie chcą sami kupować mieszkań w celach inwestycyjnych) mają szansę partycypować w zyskach z czynszów mieszkaniowych.

Projekt ustawy o FINN w pierwszym czytaniu poparły wszystkie kluby parlamentarne. Według planów rządu ustawa ma zacząć obowiązywać od początku 2019 r. 

***

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób

Więcej o:
Komentarze (8)
Mieszkanie Plus. Oto, gdzie w tym momencie już trwają inwestycje
Zaloguj się
 • kresedebarg

  Oceniono 5 razy 5

  Nie wiem ile wynosi rata kredytu mieszkaniowego, ale czy nie jest taka sama jak opłata za wnajem mieszkania plus?

 • tomek_pb2

  Oceniono 2 razy 2

  Ponieważ w realizacji tego programu mieszkanie + są wymienione Katowice, to opinie odnośnie dobrodziejstwa tego programu dla rodzin na dorobku, są dla mnie dość denerwujące. Może są inne gminy, dla których realizacja tego programu jest korzystna. Wracając do Katowic: Miastem od 1990 r rządzi wsiowa grupa interesu zamieszkująca wyłącznie bardzo rzadko zaludnione , ale ekologiczne i zielone, pd dzielnice od Zarzecza (300 osób/km2) przez Kostuchnę po Murcki (140 osób/km2). I w tych dzielnicach, pomimo dobrych warunków i mnóstwa wolnych rozległych terenów, skomunikowanych koleją, ta klika nie dopuszcza żadnych TBSów, mieszkań+, mieszkań socjalnych ani żadnych zespołów mieszkalnych dla plebsu. Pozostałą część miasta skupiającą 90% ludności , zwłaszcza część centralną, dzielnice pn i wschodnie, ta klika potwornie zaświniła wszelkim syfami, zwłaszcza plątaniną autostrad i DSR i ich gigantycznych węzłów, ale również mnóstwem innych uciążliwości, które wymieniać można godzinami. Pomimo tego syfu, jedynie w tych rejonach wydawane są pozwolenia na budowy blokowisk w miejscu byłych, nawet najlichszych terenów rekreacyjnych i nawet w dzielnicach o zaludnieniu od 6000 do 13000 osób/km2 (Paderewo, Tysiąclecie, Koszutka, Bogucice, Dąb itp) Efektem tego jest degrengolada ekologiczno-cywilizacyjna i eksodus obecnych mieszkańców miasta ( procentowo największy w Polsce). A przed wszystkim niespotykany spadek długości życia mieszkańców NA OSTATNIE MIEJSCE w Polsce !! (patrz odnośne opracowanie GUS-trwanie życia str 76-77) . Różnica do podregionów z polskiej czołówki (Kraków, Rzeszów, Białystok, W-wa, Gdańsk) przekracza już 4 lata życia, a do najbliższych sąsiadów z podregionu Tychy prawie 3 lata. Rządząca klika (wabi się Forum Obywatelskie P. Uszoka od nazwiska głównego niszczyciela) jest ostentacyjnie bezpartyjna, obrzydliwie bezpłciowa, bez kręgosłupa i bardziej obrotowa niż PSL. Z dnia na dzień zmieniła popieranie Komora na popieranie Kaczora i wejdzie w tyłek każdemu rządowi i w kieszeń każdego dewelopera byle działał daleko od ich dzielnic. Obecnemu rządowi, na mieszkanie + , ta klika zaoferowała już ostatni po północnej stronie autostrady A4 skrawek katowickiego lasu na tzw Mrówczej Górce. Las ten nieco osłaniał i takie pn-wsch dzielnice jak Zawodzie i Nikiszowiec, przed trucizną i hałasem z gigantycznego węzła autostradowego. Teraz między tym największym węzłem, a największym katowickim cmentarzem będzie osiedle mieszkanie +. Kto zapłaci miesięcznie 45zł/m2 +media, czyli jakieś 3000zł na miesiąc, to za 25 lat może nawet wejść w posiadanie M3 ze smrodem spalin i widokiem na cmentarz. Nie będzie mi go żal. Sądząc po każdych wynikach wyborów samorządowych, głupich frajerów ciągle w Katowicach nie brakuje. Żal mi tylko mieszkańców, którzy tam mieszkali zanim ekipa z Kostuchy zdewastowała miasto autostradami.

 • aj-ti-aj

  Oceniono 17 razy -3

  Brawo dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ten rząd to nie moja bajka, ale gołym okiem widać jak zmieniają życie ludzi, tych ludzi, których poprzednie rządy miały w nosie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX