Niedzielny zakaz wjazdu do centrum Paryża. Kierowcy z przepustką tylko 20 km/h

Samochody nie mogą wjeżdżać do centrum Paryża w niedzielę (7 października). Taki zakaz będzie od tej pory obowiązywał w każdą pierwszą niedzielę miesiąca między godziną 10 rano a osiemnastą. 

To kolejny krok podejmowany przez mer Paryża Anne Hidalgo, która najchętniej zatrzymałaby ruch samochodowy już na rogatkach miasta, ale obecnie jest to niewykonalne.

Niemniej jednak władze Paryża stosują cały wachlarz środków zmniejszających ruch, aby poprawić stan powietrza nad stolicą. Ograniczenia wprowadzone przez socjalistyczną mer miasta, jak wcześniejsze zamknięcie dla ruchu zamienionej na deptak szybkiej trasy wzdłuż Sekwany, są źródłem stałego napięcia w stosunkach między Anne Hidalgo a prawicową większością we władzach regionu paryskiego. 

Na Twitterze mer Paryża pochwaliła się tym, że dotrzymała swojej obietnicy.

Niedzielny zakaz obejmuje cztery położone w centrum dzielnice - od pierwszej do czwartej włącznie. Nie dotyczy służb miejskich, policji, pogotowia, ekip naprawczych, autobusów, taksówek, wiernych udających się do stołecznych kościołów na nabożeństwa, samochodów dostawczych oraz mieszkańców centrum Paryża, którzy jednak muszą zdjąć nogę z gazu - obowiązuje bowiem ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę.

Piotr Cieszewski wniósł flagę Szlachetnej Paczki na Everest. O ks. Stryczku mówi: "To było jak zderzenie z pociągiem"

Więcej o:
Komentarze (69)
Paryż wprowadza zakaz wjazdu samochodem do centrum w pierwszą niedzielę miesiąca
Zaloguj się
 • polskaplonie

  Oceniono 41 razy 13

  a u nas Sejm z tego co wiem zrezygnował z takich zapisów i miasta nie będą mogły ograniczać ruchu samochodów w centrach, szkoda

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 4

  Ludzie !
  Zamiast się NIEZDROWO podniecać, czytajcie dokładniej O CO chodzi. Bo cytuję: "Nie dotyczy służb miejskich, policji, pogotowia, ekip naprawczych, autobusów, taksówek, wiernych udających się do stołecznych kościołów na nabożeństwa, samochodów dostawczych oraz mieszkańców centrum Paryża."

  Czyli mówiąc inaczej, zakaz DOTYCZY wyłącznie przyjezdnych, zwanych u nas "słoikami". A "słoiki" mają to do siebie, że okupują miasta przez cały tydzień, ale w niedziele, to siedzą sobie u "łojców" :-))

 • marcin.grzegorz

  Oceniono 10 razy 4

  W artykule zabrakło mapki z obszarem ograniczenia wjazdu. Nie chce mi się googlować i tego szukać. Bo centrum można rozumieć różnie. przecież. Może być to 8 ulic na krzyż, albo 8 środkowych dzielnic i to w ogóle zmienia kontekst rozmowy. To tak jak w Warszawie, zakaz wyłącznie dla Starego MIasta, a zakaz dla Starego, Nowego, Śródmieścia i Powiśla, to przecież dwie różne sprawy.

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 18 razy 4

  Najlepsze wzorce z Pjongjangu. Tam też stawiają na transport publiczny, ulice są szerokie i dostępne dla rowerzystów i pieszych, a prywatnego samochodu nie uświadczysz.

 • uoft

  Oceniono 22 razy 4

  Hmm, ciekawym czy ktokolwiek z "komentujących" był w Paryżu? Po pierwsze: Paryż ma tak dobrze rozwiniętą sieć metra, że taki zakaz można tam wprowadzić bez uszczerbku dla możliwości komunikacyjnych. Po drugie, znalezienie parkingu w bezpośredniej okolicy celu podróży jest bliskie zeru i w tym momencie użycie samochodu jest absurdem. Pominę tutaj najmniej ważny aspekt: koszt parkingu (np. 12 godzin pod placem Inwalidów - 25 euro). Ale oczywiście nasi eksperci od siedmiu boleści piszą zaraz a to o Korei, a to o osiołkach, kolorowych i rikszach. A może po prostu wam bliżej do osiołków niż myślicie?

 • green_is_bad

  Oceniono 43 razy 3

  Slemów na osiłkach i wielbłądach jak rozumiem zakaz nie będzie dotyczył?

 • strass1

  Oceniono 6 razy 2

  Ann Hidalgo dawno temu zapowiedziała zakaz wjazdu dla dyzli i jnnych TedeikówI od 2020 do Paryża.
  W kraju nad Wisełką, Seba, co ma dyzla w trójce,jeszcze długo będzie nim jeżdził , wszędzie.W mieście i na wsi też.

  To jest Klin Dyzel , od Niemców.

 • wycietytoja

  Oceniono 3 razy 1

  Nie beda rozjezdzac.Teraz albo maczety,albo bomby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX