Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznana. Laureatami William Nordhaus i Paul Romer

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została przyznana. Otrzymali ją William Nordhaus i Paul Romer - ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Pierwszy z laureatów to ekonomista z uczelni w Yale. Otrzymał Nobla za "badaniami nad relacjami ekonomii i zmian klimatycznych". Drugiego, ekonomistę Banku Światowego, wyróżniono za "badania wpływu rozwoju technologicznego i innowacji na wzrost gospodarczy".

Nordhaus uznawany jest za specjalistę od ocen wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę. Jest pierwszym naukowcem, który stworzył model ilościowy, opisujący zależności między ekonomią i klimatem. Opracowany przez niego model jest obecnie szeroko rozpowszechniony i służy do badania konsekwencji interwencji w ramach polityki klimatycznej.

Nordhaus jako jeden z pierwszych naukowców badał zależności pomiędzy gospodarką a klimatem. Jego analizy pozwalają odpowiednio opodatkować emisję dwutlenku węgla  - tak by zachować balans pomiędzy rozwojem gospodarczym a ochroną klimatu. 

Romer uznawany jest za eksperta od badania wzrostu gospodarczego

W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Dlatego oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku.

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

W ubiegłym roku laureatem ekonomicznego Nobla został Amerykanin Richard H. Thaler. Wyróżniono go za wkład w ekonomię behawioralną. Zajmuje się ona badaniem takich zjawisk, jak: ograniczenia naszej racjonalności, preferencje społeczne i problemy z samokontrolą, oraz tym, jak wpływają one na zachowania jednostek w gospodarce. Badania Thalera często są cytowane w publikacjach dotyczących marketingu. Jego spostrzeżenia pomagają rozpoznawać marketingowe sztuczki i ich unikać.

Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznano 49 razy, honorując 79 laureatów.

***

Adam Czerniak: "Rząd nie tylko uszczelnia podatki, ale także je podnosi"

Więcej o:
Komentarze (31)
Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznana. Laureatami William Nordhaus i Paul Romer
Zaloguj się
 • nanorobot

  Oceniono 17 razy 11

  Kretynizm wspiął się na nowe wyżyny. Mamy pseudonagrodę (nie ma Nagrody Nobla z ekonomii) z pseudonauki (ekonomia to nie jest prawdziwa nauka) zastosowanej do pseudoproblemu (nie ma żadnych naukowych dowodów na to, iż człowiek ma istotny wpływ na rzekome zmiany klimatu) ...

 • mr.knox

  Oceniono 19 razy 3

  I ani slowem, ze to Amerykanie. Podanie tego faktu byloby niezgodne z propagandowa linia tego lewicowego brukowca, w ktorym o USA mozna pisac tylko zle badz wcale.

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 2

  "Nagoda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznana."
  i skrzywdzili mateusza morawieckiego
  któremu ta nagroda się należała
  (za
  "Kreatywne badania wpływu pisu na wzrost gospodarczy w pl")

 • slon2002

  Oceniono 5 razy 1

  Dowód na to, że ekonomia jest wróżbiarstwem:
  Za czasów tzw. komuny, w szkołach wyższych i średnich nauczano ekonomii socjalizmu i ekonomii kapitalizmu mimo, że ta pierwsza była bytem wirtualnym. Istnieli nawet profesorowie od tej "Nauki". Lista słynnych profesorów czynnych do dzisiaj w tej dziedzinie: Grzegorz Kołodko, Dariusz Rosati, Leszek Balcerowicz, itp. uczeni w piśmie wielkiego Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina.

 • javall

  0

  Nie dostal Balcerowicz, ani Vincent?

 • slon2002

  Oceniono 4 razy 0

  Ekonomia jest pseudo-nauką i wróżbiarstwem.

 • milox666

  Oceniono 4 razy 0

  Dlaczego właściwie nobel jest przyznawany z ekonomii, która nie jest nauką?

 • kresedebarg

  Oceniono 4 razy 0

  zdjęcie to im rentgenem zrobili?

 • kemor234

  Oceniono 10 razy 0

  "Nobel" należy się premierowi Morawieckiemu !!! Bezspornie !!
  ZA USZCZELNIENIE VAT.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX