Minister rolnictwa chce zjednoczyć rolników. Stworzy "ponadpolityczną" radę

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski chce stworzenia rady, która będzie zrzeszała największe organizacje rolnicze. Miałaby ona być "ponadpolityczną" i "silną reprezentacją" polskich rolników.

Minister na konferencji w Parzniewie pod Warszawą wyjaśniał, że instytucja ta byłaby partnerem m.in. w rozwiązywaniu problemów w rolnictwie i tworzeniu aktów prawnych.

Szef resortu rolnictwa powiedział, że w ciągu  najbliższych miesięcy chce wypracować rozwiązania, które uporządkują strukturę organizacji rolniczych i w ten sposób - jak przekonywał - pomogą rolnikom.

Przychodzą do mnie przedstawiciele różnych grup, mówiąc, że występują w imieniu rolników. Kiedy pytam, ale jakich rolników, których rolników, jakiej organizacji, z kim uzgodnione te stanowiska, które ja mam realizować, najczęściej jest wzruszenie ramionami

- mówił minister.

Czytaj też: Rolnicy chcą 220 mln zł w związku ze stratami spowodowanymi suszą

Minister Ardanowski uważa, że aby powstała reprezentacja, która miałaby "umocowanie prawne", zarówno w Polsce, jak i za granicą, by reprezentować stanowisko polskich rolników, należy wrócić do koncepcji z 2006 roku.

Pracowaliśmy nad utworzeniem czegoś, co chcieliśmy, na wzór między innymi duński, nazwać Polska Radą Rolną, czyli instytucją zrzeszającą najważniejsze polskie organizacje w celu wypracowywania wspólnych, kompromisowych często zapewne, stanowisk, które byłyby później przenoszone do rządu, do parlamentu. I byłyby tym wkładem, który byłby podstawą do tworzenia polityk, decyzji, ustaw, rozporządzeń

- wyjaśnił minister rolnictwa.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz przekonywał, że Polska powinna iść za przykładem Francji czy Niemiec, gdzie reprezentacja rolników jest bardzo uporządkowana. Jak mówił, w Polsce ta reprezentacja jest bardzo rozdrobniona.

"Mamy setki już dzisiaj związków różnych, które reprezentują rolników, a często z ich reprezentacją, ich tak zwanym mandatem do reprezentacji jest różnie" - powiedział  Szmulewicz. Dodał, że jego organizacja jest "otwarta na postulat" stworzenia rady.

Jan Krzysztof Ardanowski o radzie rozmawiał dziś m.in. z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych i Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Propozycje są również uzgodnione z rolniczą "Solidarnością". W pracach nad stworzeniem rady miałyby uczestniczyć też inne organizacje rolnicze.

Ekonomista: w budżecie na 2019 r. wyczerpane możliwości dalszego rozdawnictwa pieniędzy

Więcej o:
Komentarze (16)
Minister rolnictwa chce stworzyć radę zrzeszającą wszystkich rolników
Zaloguj się
 • Johnny Bravo

  Oceniono 8 razy 8

  Widzialem tego gościa w reżimowej TV wczoraj jak za dziękował za "klęskę urodzaju: jakiemuś panu bogu (Może Bogusławowi miało być?!). Skoro taki minister łamie kontytucyjny rozdział kościoła od państwa mieszając boga w rolnictwo to chyba powinien stanąć przed Trybunałem Stanu?

 • fox.foksinski

  Oceniono 18 razy 6

  Boki zrywac. Pis i ponadpolityczna rada. Kto to kupi oprocz ciemnego ludu tvpis

 • wranek

  Oceniono 4 razy 4

  POP( Podstawowa Organizacja Pisowska) na wsi. Pisowska wierchuszka jeszcze pamieta, ja to działało. W miastach będa POP( Podstawowe Organizacje Partyjne(pis)
  Kosiniak-Kamysz ucieknie do Londynu.

 • klassa

  Oceniono 10 razy 4

  Polska Zjednoczona Partia Rolników

 • ko_mentator

  Oceniono 2 razy 2

  A potem już tylko PGR Reaktywacja !!!

 • komentarz.24

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo ciekawy pomysł, który wygląda jak żywcem ściągnięty z zasad ponadpartyjego korporacjonizmu niejakiego Benito Mussoliniego. Ponadpartyjnego w sensie zakazu istnienia i działania innych partii politycznych niż rządząca. Czyżby w końcu zostało odkryte źródło inspiracji?

 • gromek1

  Oceniono 2 razy 2

  na szefa startują Jurgiel i sołtys Kierdzołek

 • czechy11

  Oceniono 8 razy 2

  Jak Związek Radziecki Kraj Rad!!!

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 2

  Poza tworzeniem Rad i Konitetow ta sitwa PiS potrafi cos jeszcze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX