Emeryci mogli zyskać 339 zł miesięcznie. Ale 140 tys. podpisów nie przekonało rządu

Robert Kędzierski
Emeryci, nawet ci z najniższą emeryturą, nie będą zwolnieni z podatku. Rząd twierdzi, że byłoby to niesprawiedliwe społecznie.

PSL na początku października złożył projekt ustawy przewidujący zwolnienie emerytów i rencistów z podatku. Zebrał pod nim 140 tys. podpisów. To już druga próba przeforsowania projektu, który został odrzucony przez PiS w marcu. 

Ceny w sklepach rosną jak szalone, opłaty za mieszkania są coraz wyższe. Drożyzna najmocniej uderza w emerytów i rencistów. Nie wolno nam zostawić seniorów na pastwę losu

- uzasadniał wprowadzenie projektu Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL

Dzięki zmianom pobierający niskie świadczenia mogliby zyskać - według PSL - nawet ponad 300 zł.

Jak wzrosłaby emerytura, gdyby wprowadzono w życie projekt PSLJak wzrosłaby emerytura, gdyby wprowadzono w życie projekt PSL Źródło: PSL (https://www.psl.pl/emerytura-bez-podatku/)

Program "Emerytura bez podatku" nie wejdzie jednak w życie. Jak donosi Money.pl opozycyjny projekt nie ma szans na poparcie rządu. Skrytykowała go szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Byłoby to naruszenie zasad równości i sprawiedliwości społecznej.

- stwierdziła Elżbieta Rafalska.  

Co z "500+" dla emerytów?

Utrącenie pomysłu PSL może budzić kontrowersje, jeśli przypomnimy deklaracje Jarosława Kaczyńskiego, który na łamach "Super Expressu" deklarował wprowadzenie programu  "500 plus dla emerytów". Szef PiS zapewniał, że "środki na to się znajdą, los emerytów będzie poprawiany"

Brak poparcia dla projektu ludowców może mieć zatem aspekt polityczny.

Prawo i Sprawiedliwość nie może sobie pozwolić na poparcie flagowego pomysłu PSL [emerytur bez podatku], które dziś jest największą konkurencją dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Z punktu widzenia PiS o wiele lepszy efekt propagandowy, a potem też wyborczy, będzie miało danie emerytom gotówki do ręki w formie nowego 500+.

- wyjaśnia Jacek Gądek, dziennikarz Gazeta.pl specjalizujący się w tematyce politycznej i społecznej.

Czytaj też: 500 plus dla emerytów. Trzy scenariusze. Ile to może kosztować? [NASZE WYLICZENIA]

Ile może kosztować spełnienie obietnic PiS?

W tej chwili rząd nie przedstawia konkretnych propozycji związanych z projektem "500 plus dla emerytów". W naszej analizie wzięliśmy pod uwagę trzy scenariusze. Możliwe, że: wszyscy emeryci otrzymają 500 zł miesięcznie, wszyscy otrzymają tę kwotę, ale tylko raz w roku, lub dodatek trafi na stałe tylko do najbiedniejszych. W pierwszym z wariantów koszt dodatkowych świadczeń wyniósłby nawet 47,5 mld zł rocznie. 

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska w zeszłym roku przedstawiała możliwe scenariusze programu 500 plus dla emeryta. Wysokość jednorazowego świadczenia wyniosłaby - w zależności od kwoty emerytury - od 300 do 500 zł. Koszt programu za to szacowany jest na 2,5 - 5 mld zł. Pieniądze należałyby się każdemu, kto otrzymuje emeryturę od minimalnej do 2 tys. zł.

***

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]