Unia Europejska na wojnie z plastikiem. Zakaże słomek, patyczków, sztućców, baloników

Robert Kędzierski
Unia Europejska chce zwalczyć plastikowe odpady. Dlatego zamierza zakazać wielu popularnych dziś produktów i ograniczyć ilość plastikowych opakowań. I to drastycznie.

Unia Europejska chce poważnych zmian dotyczących plastikowych odpadów. Władze nie mają złudzeń - plastikowe śmieci stanowią ponad 80 proc. zanieczyszczeń morskich i 85 odpadów znalezionych na plażach. Jednym z dzwonków alarmowych dla unijnych oficjeli było też odnalezienie na jednej z brytyjskich plaż butelki wyprodukowanej 47 lat temu.

Świat tonie w śmieciachŚwiat tonie w śmieciach Ilustracja Robert Kędzierski, dane: http://www.europarl.europa.eu/

Jeśli do tych statystyk dorzucić fakt, że dla 87 proc. obywateli Unii problem plastikowych odpadów wydaje się istotny, trudno dziwić się, że europarlamentarzyści chcą działać.

Ile plastiku "produkuje" świat?

Według unijnych danych, globalna produkcja plastiku w roku 2015 osiągnęła 322 miliony ton. W ciągu 20 lat ma ulec podwojeniu. Recyclingowi poddawanych jest jedynie 30 proc. odpadów. Z kolei z odzyskanego tworzywa powstaje jedynie sześć procent plastikowych produktów.

Lista produktów zakazanych

Od 2021 roku w Unii Europejskiej zakazane będą następujące plastikowe produkty jednorazowe:

 • sztućce
 • patyczki z wacikiem,
 • talerze,
 • słomki,
 • mieszadła do napojów
 • baloniki.

Lisa produktów ograniczonych

Do roku 2025 Unia chce znaczącego ograniczenia opakowań z plastiku, w szczególności dotyczy to pojemników na:

 • hamburgery
 • kanapki
 • owoce
 • warzywa
 • desery
 • lody

Kraje członkowskie zostaną zobowiązane do wprowadzenia przepisów wymuszających wprowadzenie opakowań wielokrotnego użytku.

Lepszy recycling

Wśród unijnych propozycji znalazł się też zapis nakazujący znacznie skuteczniejszy recycling. Ma on dotyczyć przede wszystkim jednorazowych butelek na napoje. Do roku 2025 90 proc. z nich ma być poddawana przetwarzaniu.

Ograniczenia będą dotyczyć też filtrów do papierosów wykorzystujących plastik. Do roku 2025 producenci będą musieli ograniczyć ich zastosowanie o 50 proc., a do 2030 roku o 90 proc. Unia tłumaczy, że jeden filtr może skazić od 500 do 1000 litrów wody. Filtry są też drugim pod względem występowania pojedynczym odpadem.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Głosowanie nad przyjęciem nowego planu dotyczącego restrykcji odbędzie się pod koniec października. Wtedy będzie też wiadomo w jakim zakresie i od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy.

Czytaj też: 7 zabójczych substancji, które wdychasz wraz ze smogiem. Zagrożenie jest realne

Kto już wprowadził zakazy?

Wielka Brytania, która co prawda z Unii właśnie wychodzi, zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży plastikowych słomek i patyczków do uszu.

Więcej o:
Komentarze (65)
Unia Europejska na wojnie z plastikiem. Zakaże słomek, patyczków, sztućców, baloników
Zaloguj się
 • danuel

  Oceniono 40 razy 30

  Człowiek na każdym kroku potyka się o jakiegoś śmiecia z tworzywa sztucznego więc to dobra zmiana. Z pewnością natomiast znajdzie się jakiś obrońca "wolności" typu Cejrowski który będzie bredził coś o eurokouchozie.

 • farcry3

  Oceniono 21 razy 19

  Wrócić do naczyń szklanych podlegającym wymianie ( jak za komuny).
  Kiedyś pralki, lodówki pracowały 12-15 lat, dziś konczy się gwarancja i sprzęt się sypie...kiedyś jedna pralka dziś 3-4 a to z kolei większe zużycie enrgi w procesie produkcji i mamy smog, globalne ocieplenie etc.

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 23 razy 19

  I bardzo dobrze! W końcu coś się w tym temacie dzieje, a większość tych produktów może być wytwarzana z alternatywnych surowców. I koszty dla klienta nie będą bolesne, nawet jeśli słomki będą droższe 10-krotnie.

 • swerd

  Oceniono 16 razy 14

  byłem niedawno w podrózy w krajach bałtycich. Litwa, Łotwa, Estonia. wszędzie kaucje za szkło,plastik, puszki. w zależności od wielkości róna kaucja, ale min 20centów. dlaczego u nas tak nie ma? płace za butelke, a potem żeby ją ktoś zabrał. a ja chce ją oddać do sklepu!!!!

 • adamjh

  Oceniono 17 razy 13

  Czas najwyzszy. Przeciez juz obecnie sa dla wszystkich tych produktow biodegradowalne zamienniki. Tylko producenci nie chca ich urzywac bo kazdy grosz z ceny to dla nich dodatkowy zarobek. Tylko UE moze ich zmusic do zmiany. Juz obecnie jedzenie ryb to jedna wielka ruletka bo wiecej w nich (czasteczek) plastiku niz w plastikowej torbie.

 • ergiel

  Oceniono 18 razy 12

  Zakazać produkcji torebek jednorazowych. To jest dramat co się dzieje w okolicach bazarów

 • 2stan13

  Oceniono 10 razy 10

  od dawna o to apeluję, by wprowadzić zakaz na pakowanie żywności w tworzywa sztuczne, za które płacimy dwa razy - po raz pierwszy przy zakupie żywności, płacimy za jej opakowanie, a po raz drugi gdy to opakowanie wyrzucimy do kubła na śmieci, płacimy firmie, która te śmieci wywozi na składowisko śmieci! Należy zmaksymalizować zwrotne opakowania produktów żywnościowych, a gorą śmieci z tworzyw sztucznych zniknie!

 • dziadwawelski

  Oceniono 11 razy 9

  Będą tak pier.,. ć przez dekady aż w końcu sytuacja zmusi ich do kroku, którego od lat nie chcą podjąć. Zabronić produkcji woreczków, toreb, reklamówek i innego gówna z plastiku. Należy zastanowić się tez jak szybko wyeliminować produkcję wszelakich butelek, kubeczków, słoiczków i innych bzdetów z plastiku jako opakowań. Problem z tym syfem zniknie jak ręką odjął.

 • hellk

  Oceniono 11 razy 9

  I doskonale. jak dla mnie mogą być 3 sorty zwrotnego szkła do wszystkiego z obowiązkową kaucją po złotówce albo więcej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX