Koniec szwajcarskiej tajemnicy bankowej. Zdradzają polskiemu fiskusowi stan kont Polaków

Szwajcarska Federalna Administracja Podatkowa dołączyła do globalnego standardu automatycznej wymiany informacji i przekazała polskiemu fiskusowi informacje o kontach Polaków w Szwajcarii.

Informacje w Ministerstwie Finansów potwierdził "Dziennik Gazeta Prawna". Wynika z nich, że polska skarbówka jest już w posiadaniu danych o kontach polskich podatników w szwajcarskich bankach i instytucjach finansowych. W drugą stronę - dane o kontach Szwajcarów w Polsce - także powędrowały już informacje.

Dlaczego tak się stało? Szwajcarska Federalna Administracja Podatkowa dołączyła bowiem do globalnego standardu automatycznej wymiany informacji. W jego ramach państwa unijne oraz inne zrzeszone w OECD prowadzą wzajemną wymianę informacji podatkowych w celu uszczelnienia systemów podatkowych. Wymiana informacji odbywa się w ramach jednolitego standardu regulacyjnego określanego jako Common Reporting Standard (CRS). Można się spotkać także z nazwą Automatic Exchange of Information (AEOI).

Jak informowała tydzień temu szwajcarska Federalna Administracja Podatkowa, gromadzi ona dane z ok. 7 tys. instytucji (banków, firm ubezpieczeniowych itd.). W ostatnich dniach wysłała informacje o ok. 2 mln kont do swoich odpowiedników na całym świecie, otrzymując z kolei od nich stosowne informacje. 

Dane przekazywane w ramach CRS, dotyczące kont bankowych, to m.in. imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, państwa rezydencji, numer identyfikacji podatkowej, numer rachunku, saldo rachunku lub wartość aktywów ustalone według stanu na koniec danego roku kalendarzowego. Informacje są przekazywane co roku.

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o: