IMGW doczeka się pieniędzy z rządu. Jacek Sasin obiecuje szybkie decyzje

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który odpowiada m.in. za prognozy pogody, ma wreszcie szanse na środki finansowe - zapewnia Jacek Sasin. Niezbędna będzie nowelizacja Prawa Wodnego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, po długich miesiącach niepewności, ma wreszcie szanse na uzyskanie środków na swoją działalność. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej złożyło wniosek o dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Szef komitetu stałego rady ministrów Jacek Sasin potwierdził, że taki wniosek wpłynął do kancelarii premiera.

Jacek Sasin pytany przez Informacyjną Agencję Radiową powiedział, że rząd będzie musiał prawdopodobnie przeznaczyć dodatkowe pieniądze dla IMGW. Jego zdaniem decyzje w tej sprawie powinny zapaść możliwie szybko. Jak dodał takie jest oczekiwanie ministra gospodarki morskiej. Jacek Sasin powiedział, że wczorajsza dyskusja na ten temat skończyła się ustaleniem, że w ciągu tygodnia doprecyzowane będą kwota czy sposób przekazania brakujących pieniędzy. Minister nie wykluczył, że decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w październiku.

Konieczna zmiana prawa

Żeby zapewnić długoterminowe finansowanie tej instytucji, Ministerstwo Gospodarki Morskiej pracuje nad nowelizacją Prawa Wodnego - uchwalono je latem zeszłego roku. Według tej regulacji finansowanie ma pochodzić z budżetu państwa.

Poza IMGW zmiana będzie dotyczyć Polskiego Instytutu Geologicznego w zakresie hydrogeologii oraz kontroli zapór.
19 marca przedsiębiorstwo podpisało umowę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej na 15,8 miliona złotych co zapewniło finansowanie od początku roku do marca. W maju aneksem do umowy zwiększono tę kwotę o kolejne 20 milionów złotych. Pieniądze te miały wystarczyć do czerwca.

Czytaj też: Unia Europejska na wojnie z plastikiem. Zakaże słomek, patyczków, sztućców, baloników 

Jak piszą w uzasadnieniu urzędnicy resortu gospodarki morskiej, aktualnie sytuacja finansowa IMGW wskazuje na utratę płynności finansowej. Istnieje realne ryzyko zawieszenia działalności służby.

Na cały rok IMGW potrzebuje około 95 milionów złotych.

O kłopotach finansowych tej instytucji pierwszy pisał Dziennik Gazeta Prawna.

***

Czy Unia Europejska zakaże słomek, patyczków, sztućców i kubków?

IAR / Karol Tokarczyk/ wcześniejsze/sk

Więcej o: