Ceny we wrześniu rosły jednak szybciej niż szacował GUS. Paliwa i żywność droższe niż rok temu

GUS zrewidował dane o wrześniowej inflacji. Według wstępnych danych miała wynieść 1,8 proc., ostatecznie okazało się, że sięgnęła 1,9 proc. Za niektóre towary i usługi płacimy wyraźnie więcej niż rok temu.

Inflacja konsumencka we wrześniu wyniosła 1,9 proc w ujęciu rocznym we wrześniu 2018 r. (wobec 2 proc. r/r w sierpniu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2 proc, podał też GUS. 

Inflacja we wrześniu większa niż szacowano, m.in. przez żywność

"We wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 0,7 proc), odzieży i obuwia (o 2,4 proc), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o: 0,15 pkt proc. i 0,12 pkt proc. Niższe ceny w zakresie łączności (o 2,3 proc), rekreacji i kultury (o 0,9 proc) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o: 0,11 pkt proc. i 0,06 pkt proc."

- czytamy w komunikacie. 

Inflacja we wrześniuInflacja we wrześniu Źródło: ISB NEWS

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 7 proc.), a także żywności (o 2,3 proc.) oraz mieszkania (o 2 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o: 0,6 pkt proc., 0,52 pkt proc. i 0,51 pkt proc. Niższe ceny w zakresie łączności (o 3,6 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o: 0,18 pkt proc. i 0,17 pkt proc., podano także. 

"Wyższe od sezonowego wzorca zmiany cen żywności oznaczają, że inflacja będzie spadać do końca roku w mniejszym stopniu niż zakładaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu (osiągając ok. 1,6-1,7 proc.). Jednocześnie stopniowy wzrost inflacji bazowej, a także oczekiwane przez nas (chociaż w wyraźnie mniejszej skali niż oczekuje rynek) wzrosty cen energii (prąd, opał, ogrzewanie) mogą podbić główną stopę inflacji powyżej celu NBP w 1h19" - pisze w komentarzu do danych bank PKO BP.

Transport drożał głównie przez wyższe ceny paliw - wzrosły o 12 proc. w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku, choć już nie tak mocno jak w sierpniu, kiedy ten wzrost wyniósł 15,3 proc.

Czytaj też: Bugaj: Chciałbym wiedzieć, ile Morawiecki zapłacił podatku od pensji w banku. Niech powie

***

Prof. Bugaj: PiS wykonuje skok na władzę. To jest wojsko zaciężne zorientowane na łupy i na żołd

Więcej o: