Korepetycje podrożeją? Rodzice mogą zapłacić składki na ZUS dla nauczycieli

Robert Kędzierski
Korepetycje wkrótce mogą być droższe. Możliwe bowiem, że zostaną ozusowane. Sytuację komplikują różnorodne interpretacje fiskusa, który czasami nauczycieli traktuje jak przedsiębiorców. A czasami nie.

Korepetycje mogą wkrótce podrożeć, bo nauczyciele, którzy ich udzielają, są pod coraz większą presją urzędów skarbowych. Jak informuje "Rzeczpospolita" udzielający korepetycji nie wiedzą, czy zostaną potraktowani jak przedsiębiorcy.

Gazeta opisuje dwa przypadki. W pierwszym, nauczyciel korepetycjami dorabia do szkolnej pensji. Skarbówka uznała, że jeśli ma to charakter incydentalny nie mówimy o działalności gospodarczej. Nie trzeba się rejestrować jako firma. W innym przypadku urzędników nie obchodziła częstotliwość udzielanych korepetycji. Uznali, że sam zamiar udzielania dodatkowych lekcji "podpada" pod działalność edukacyjną. I konieczność zarejestrowania się jako przedsiębiorca. 

Ministerstwo chce składek na ZUS

Skarbówka to nie jedyne zmartwienie nauczycieli. Kolejny problem może dotyczyć składek ZUS. Według Ministerstwa Technologii i Rozwoju "kto zleca wykonanie usługi osobie wykonującej działalność nierejestrowaną, powinien zapłacić za niego składki". To, według gazety, może oznaczać, że jeśli korepetytor nie zapłaci składki, będzie  musiał ją zapłacić rodzic. 

W przypadku nauczycieli pracujących w szkołach może to oznaczać konieczność dopłacania na składkę zdrowotną. W bieżącym roku wynosi ona ok. 320 zł. A jeśli nauczyciel nigdzie nie pracuje, to trzeba płacić pełny ZUS. 

Ile kosztują korepetycje?

Koszt korepetycji zależny jest od wielu czynników: przedmiotu, stopnia zaawansowania, ilości godzin, a nawet regionu. Ceny kształtują się na poziomie ok. 30 zł za język polski, ponad 35 zł za języki obce i 45 zł za przedmioty ścisłe. 50 zł zapłacimy tylko w kilku przypadkach. W Warszawie ceny są nawet o 10-15 zł wyższe, niż w innych regionach. 

Czytaj też: ZUS zgarnął tak dużo pieniędzy ze składek, że właśnie zrezygnował z 3 mld zł dotacji. "Sytuacja bez precedensu"

Korepetycje bez VAT-u

Dobrą wiadomością dla rodziców jest fakt, że usługi edukacyjne świadczone "na własny rachunek i odpowiedzialność", czyli nie na zlecenie np. szkoły - są zwolnione z podatku VAT. 

Ile zarabia nauczyciel?

W 2018 r. minimalne wynagrodzenie nauczyciela z przygotowaniem pedagogicznym, posiadającego tytuł zawodowy magistra wynosi:
- dla nauczyciela stażysty - 2417 zł (o 123 zł więcej niż w roku 2017);
- dla nauczyciela kontraktowego: 2487 zł (wzrost o 126 zł);
- dla nauczyciela mianowanego: 2681 zł (wzrost o 143 zł);
- dla nauczyciela dyplomowanego: 3317 zł (wzrost o 168 zł).

Więcej o: