NFZ pokazuje, o ile więcej wyda na leczenie w 2019 r. Manipulacja wykresami sugeruje inne liczby

Nakłady NFZ na finansowanie świadczeń zdrowotnych wzrosną o niektórych województwach o kilkaset procent? Tak mogłoby się wydawać na podstawie wykresów opublikowanych przez fundusz.

Narodowy Fundusz Zdrowia w grafikach opublikowanych na Twitterze poinformował o wyższych planach finansowych na 2019 r. niektórych swoich oddziałów wojewódzkich. I tak, np. łódzki oddział ma otrzymać w przyszłym roku na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych 5,6 mld zł, w porównaniu do 5,2 mld zł w 2018 r. Pomorski oddział - 4,8 mld zł vs. 4,5 mld zł w 2018 r. Oddział śląski - 9,9 mld zł vs. 9,4 mld zł w 2018 r. 

Niestety, NFZ postanowił jeszcze trochę podkręcić te informacje, manipulując wykresami. Słupki przedstawiające poziomów środków dla konkretnych oddziałów nie zachowują proporcji - wydaje się, że kwoty finansowania rosną nie o kilka procent, ale o kilkaset. Wszystko dlatego, że  - jak wskazuje skala po lewej stronie wykresów - poziom słupków nie zaczyna się od 0 zł, ale od znacznie wyższych kwot.

Poniżej nasze grafiki - jak powinny wyglądać wykresy NFZ, gdyby zachowano proporcje słupków. 

.. grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

.. grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

.. grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

.. grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Podobny "trik" PiS zastosował dwa miesiące temu, przedstawiając wzrost dochodów z VAT-u w ostatnich latach. Wówczas również wyznaczono minimalną wartość na osi w najwygodniejszym miejscu - tak, aby wykres wskazywał na znacznie większą skalę wzrostów niż miała ona miejsce w rzeczywistości.  

Czytaj więcej: PiS chwali się, jak wzrosły przychody z VAT. Ale zaraz, zaraz. Na tym wykresie coś nie gra

Co z czym porównuje NFZ?

Dodatkową ciekawostką jest to, że w grafikach plan finansowy na 2019 r. jest porównywany z pierwotnym planem na 2018 r. W ciągu roku plan jednak może się zmieniać - jeśli rzeczywistość wygląda inaczej niż przewidywał NFZ i trzeba "dosypać" trochę środków z rezerwy, aby zapewnić ciągłość finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Tak było i w 2018 r. I faktycznie - np. pierwotny plan dla pomorskiego oddziału NFZ opiewał na 4,5 mld zł - tak jak podano na wykresach. Tyle, że po ostatnich (wrześniowych) zmianach, plan finansowy dla tego oddziału to już blisko 4,7 mld zł. Oczywiście, kwota ok. 4,84 mld zł na 2019 r. to nadal więcej, ale skala wzrostu wydatków jest już niższa. Podobnie w oddziale śląskim - zaplanowana pierwotnie na 9,4 mld zł kwota na 2018 r. (podana na wykresie NFZ) zdążyła już urosnąć do 9,79 mld zł. Na 2019 r. w planie finansowym zapisano 9,98 mld zł.ga

Więcej o: