Dodatkowe 1,6 miliarda zł zamiast do ZUS pójdą na wojsko. Głównie na amerykańskie rakiety

MON dostanie znaczną dodatkową kwotę z budżetu państwa. Jak poinformował szef resortu Mariusz Błaszczak, chodzi o 1,6 miliarda złotych. Pieniądze mają powędrować głównie na program zakupu amerykańskich systemów Patriot.

Dodatkowe pieniądze dla MON to efekt lepszej niż zakładano sytuacji ZUS. Portal Defence24 przytacza słowa wiceministra finansów Tomasza Robaczyńskiego, który na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych powiedział, iż dzięki dobrej sytuacji gospodarczej wpłynęło do niego więcej pieniędzy. Dotację z budżetu do ZUS można było zmniejszyć o 2,7 miliarda złotych.

1,6 miliarda z tej kwoty postanowiono przeznaczyć na wojsko. Dodatkowe pieniądze mają zostać przekazane konkretnie na proces modernizacji. Jak pisze portal Defence24, w uzasadnieniu decyzji podjętej przez sejmową komisję zaznaczono, że 1,6 miliarda złotych ma zostać przeznaczone "w szczególności na realizację przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zestawu rakietowego średniego zasięgu Wisła."

Niespodziewana pomoc z budżetu

Program Wisła jest najdroższym przedsięwzięciem modernizacyjnym polskiego wojska. Pod koniec marca 2018 roku podpisano umowę na jego pierwszą fazę, która opiewa na około 16 miliardów złotych. Płatności są rozłożone w czasie do 2022 roku. W tym roku zakładano przekazanie Amerykanom tylko kilkuset milionów złotych. Nie jest jasne, co oznaczają dodatkowe pieniądze na ten cel. Prawdopodobnie po prostu zostaną przyśpieszone płatności, aby wykorzystać akurat dostępne fundusze.

Zadaliśmy dzisiaj rano MON pytanie w tej sprawie, jednak do godziny 15 nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Dodatkowe pieniądze na program Wisła to bardzo dobra wiadomość dla MON. Zakup amerykańskich systemów Patriot jest niezwykle drogi i stanowi wielkie obciążenie dla budżetu modernizacyjnego. Zapłacenie Amerykanom teraz ponad miliarda zamiast kilkuset milionów, oznacza więcej pieniędzy w najbliższych latach na inne zakupy.

Pozwoli to choćby wyrównać straty z tytułu przekazywania przez MON pieniędzy do MSWiA, o czym pisaliśmy wcześniej. W latach 2017-2019 będzie to akurat 1,2 miliarda złotych.