USA na這篡造 sankcje na Iran. "Za wykorzystywanie dzieci w konfliktach zbrojnych"

Stany Zjednoczone wprowadzi造 sankcje finansowe wobec 22 firm i bank闚 z Iranu. Waszyngton oskar瘸 je o wspieranie grup paramilitarnych oraz obarcza wsp馧odpowiedzialno軼i za wykorzystywanie dzieci w konfliktach zbrojnych.

Wśród ukaranych jest największy producent ciągników na Bliskim Wschodzie - firma Iran Tractor Manufacturing Company (ITMCO). Sankcjami objęto także głównego producenta stali w regionie - przedsiębiorstwo Mobarakeh Steel Company. Podmioty te, wraz z dwudziestoma innymi, Amerykanie oskarżyli o wspieranie paramilitarnej organizacji Basidż powiązanej z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej.

Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin zarzucił siłom Basidż rekrutowanie, szkolenie i indoktrynację dzieci oraz wykorzystywanie ich do działań militarnych. Według Mnuchina, firmy objęte sankcjami udzielają wsparcia finansowego i pomocy społecznej członkom Basidż. Sekretarz skarbu USA zwrócił uwag na fakt, że organizacja ta szkoli nawet dwunastoletnie dzieci.

Ogłoszone przez Biały Dom sankcje są elementem narastającej presji ze strony Stanów Zjednoczonych pod adresem władz w Teheranie, która ma doprowadzić do całkowitej likwidacji irańskiego programu nuklearnego i rakiet balistycznych, a także zmusić Iran do zaprzestania destabilizacji Bliskiego Wschodu. Drogę do nakładania kolejnych sankcji otworzyło zerwanie przez prezydenta Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem.

Wi璚ej o: