Brexit bez rozstrzygnięć. Szczyt UE w listopadzie niepewny. "Na razie nie ma sensu"

Liderzy unijnych państw dyskutowali w środę w Brukseli na temat brexitu. Rozmowy zakończyły się bez konkretnych rezultatów.

Najpierw, przez 15 minut przemawiała premier Wielkiej Brytanii, która przedstawiła stanowisko Londynu. Później przywódcy 27-mki podsumowali przebieg negocjacji.

O przemówieniu Theresy May unijni dyplomaci mówili, że było pozytywne. Podobnie ocenił je przewodniczący Parlamentu Europejskiego. "Polityczne przesłanie May było pozytywne, ale nie powiedziała niczego nowego co do meritum. Natomiast język ciała był bardziej pozytywny niż w przeszłości - powiedział Antoniio Tajani.

Brexit: Theresa May mówi o postępie

Brytyjska premier wskazywała przede wszystkim na duży postęp jaki udało się osiągnąć i podkreślała, że pozostała do wynegocjowania jeszcze tylko jedna kwestia. Chodzi o granicę irlandzką po brexicie. Bruksela i Londyn chcą uniknąć uciążliwych kontroli towarów na granicy, ale różnią się co do realizacji pomysłu. Plan, by Irlandia Północna, należącą do Zjednoczonego Królestwa otrzymała specjalny status nie znalazł poparcia na Wyspach.

Dłuższy okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii?

Według unijnych dyplomatów, premier May miała także powiedzieć, że Londyn jest gotowy rozważyć przedłużenie okresu przejściowego, liczonego od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii do czasu wynegocjowania nowej umowy, unijno-brytyjskiej umowy handlowej. Już jakiś czas temu uzgodniono, że potrwa on do końca 2020 roku. Teraz mówi się o możliwości wydłużenia o 12 miesięcy - do końca 2021 roku. W tym okresie Wielka Brytania byłaby związana wszystkimi unijnymi zasadami, a obie strony - Bruksela i Londyn - zyskałyby więcej czasu na rozwiązanie problemu granicy irlandzkiej.

Nie będzie kolejnego szczytu UE ws. brexitu?

Unijny szczyt w listopadzie na temat brexitu niepewny - mówili europejscy dyplomaci w Brukseli. Dodawali, że zostanie on zwołany tylko wtedy jeśli będzie postęp w negocjacjach w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. "Na razie nie ma sensu" - skomentował jeden z dyplomatów. Na listopadowym szczycie unijni przywódcy mieli ostatecznie zatwierdzić umowę w sprawie brexitu.

Więcej o: