CBŚP zatrzymało 12 osób za nielegalny przewóz śmieci z Niemiec do Polski

12 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która przewiozła do Polski prawie 4 tysiące ton śmieci. Na sprowadzaniu odpadów z Niemiec zarobili ponad milion 200 tysięcy złotych.

Z ustaleń śledczych wynika, że śmieci były przywożone z Niemiec do Polski na podstawie legalnych pozwoleń. Śmieci były przeznaczone do recyklingu, ale trafiały na wysypiska w Zgierzu, Sarbii i Bzowie.

Mogły tam zostać przewiezione, bo do legalnych pozwoleń dorabiano dodatkowe fałszywe uprawnienia. Pierwsze osoby zatrzymano w tej sprawie w 2016 roku. Policjanci Centralnego Biura Śledczego ujęli wtedy sześć osób, które są podejrzane o nielegalne składowanie odpadów na terenie Tokarni w województwie świętokrzyskim.

W ostatnich dniach funkcjonariusze zatrzymali na terenie województw mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i małopolskiego kolejnych osiem osób. Postawiono im zarzuty nielegalnego sprowadzania odpadów z Niemiec, siedem osób z nich usłyszało jeszcze zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zabezpieczono na poczet przyszłych kar majątek zatrzymanych w wysokości miliona złotych.

Śledztwo nadal jest rozwojowe, łącznie w wielu wątkach sprawy postawiono zarzuty dwudziestu osobom i służby nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Więcej o: