Kolejarze oddali do użytku tak zwaną linię obwodową prowadzącą z Dworca Zachodniego na Dworzec Gdański. Na zmodernizowanej warszawskiej linii obwodowej pasażerowie mogą korzystać z przystanków Warszawa Koło, Warszawa Młynów, Warszawa Wola i stacji Warszawa Zachodnia.
Kolejarze podkreślają, że osoby o ograniczonej mobilności będą mogły skorzystać z wind i pochylni a osoby niewidome i niedowidzące ze ścieżek naprowadzających.
Polskie Linie Kolejowe kontynuują prace modernizacyjne na linii z Warszawy do Poznania. Pociągi cały czas będą kursować na trasie objazdowej przez Gniezno i Inowrocław Rąbinek, a w komunikacji regionalnej na odcinku Konin - Kutno funkcjonuje zastępcza komunikacja autobusowa.
Kontynuowane są także prace związane z remontem krakowskiego węzła kolejowego. Udogodnieniem będzie oddanie do użytku nowego peronu na stacji Kraków Bieżanów.
Natomiast na Podkarpaciu od 22 października na trasie z Rzeszowa do Głogowa Małopolskiego wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza.
Kolejarze zwracają także uwagę na zmianę tras niektórych pociągów, między innymi na odcinkach Szczecin - Kraków, Szczecin - Łódź Fabryczna oraz Szczecin - Katowice.
Szczegóły są ujęte w rozkładach na dworcach i internecie. W niedzielę i poniedziałek na wybranych dworcach dyżurować będą mobilni informatorzy, którzy między innymi pomogą odnaleźć właściwe połączenie.
Przyszły rozkład jazdy jest już dostępny na stronie portalpasazera.pl. Można też zadzwonić pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).