Maspex zatrudni więźniów. Wynajmie halę w zakładzie karnym

Robert Kędzierski
Maspex, jeden z liderów branży spożywczej w Polsce, zamierza uruchomić produkcję w zakładzie karnym w Łowiczu. Wynajmie w tym celu halę, którą zakład stawia w ramach programu "Praca dla więźniów".

Maspex - właściciel marek takich jak Kubuś, Łowicz, Lubella czy Krakus - uruchomi produkcję w hali znajdującej się na terenie zakładu karnego w Łowiczu. Obiekt, który ma powstać jeszcze w tym roku, będzie własnością państwa. Powstaje w ramach programu "Praca dla więźniów". Zakłada on wybudowanie do 2023 roku czterdziestu takich obiektów w całej Polsce.

Halę wynajmie - jak donoszą Wiadomości Handlowe - spółka Argos Nova, należąca do Maspexu. Jak informuje portal, "spółka podpisała już umowę najmu na 5 lat i zobowiązała się do zatrudnienia kilkudziesięciu osadzonych. Zajmą się m.in. pakowaniem i konfekcjonowaniem produktów".

W związku z rozwojem i wzrostem potrzeb klientów, nasz zakład produkcyjny w Łowiczu realizuje coraz więcej zamówień konfekcjonowanych i potrzebuje tym samym coraz więcej pracowników. Zgodnie z naszą informacją łowicki rynek pracy nie jest nam w stanie zapewnić odpowiedniej ilości kandydatów, stąd też pojawił się pomysł współpracy w ramach tego projektu.

- wyjaśniła w przesłanym nam oświadczeniu, Dorota Liszka manager ds. Komunikacji Korporacyjnej Maspex. 

Zaznaczyła też, że w związku z powstaniem hali na terenie Zakładu Karnego, nie są planowane żadne zwolnienia ani redukcja obecnie zatrudnionych pracowników.

Liszka zapewnia, że zatrudnieni więźniowie będą odpowiednio przygotowani oraz przeszkoleni - dokładnie tak samo jak odbywa się to w przypadku każdej nowozatrudnionej osoby. "Prace na terenie hali będą odbywać się pod nadzorem i kierownictwem ze strony naszej firmy" - stwierdziła.

Już teraz zatrudniamy więźniów przy pracach pomocniczych w Łowiczu. Są to osoby wybrane przez zakład karny i muszą spełniać odpowiednie kryteria. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy. Wiele lokalnych firm korzysta z takiego rozwiązania.

- wyjaśnia. 

Robert Stępniewski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu, tłumaczy, że osadzeni w zakładzie mają już wieloletnie doświadczenie w pracy dla wielu podmiotów gospodarczych i samorządowych. 

Uruchomienie hali produkcyjnej da możliwość zatrudnienia w niej przede wszystkim skazanych, którzy z uwagi na charakter popełnionych przestępstw nie mogą pracować poza terenem więzienia. To oni w pierwszej kolejności będą kierowani do pracy w hali.

- stwierdził rzecznik Zakładu na łamach portalu tusochaczew.pl.

Supernowoczesne więzienia

"Praca dla więźniów" to jeden z kluczowych projektów Ministerstwa Sprawiedliwości. Zakłada on budowę hal produkcyjnych znajdujących się na terenach zakładów karnych w całej Polsce. Jedna z największych ma znaleźć się w Brzegu.

Czytaj też: Nowy sposób na aktywizację więźniów. Będą pracować dla Poczty

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując decyzje o budowie stwierdził, że w Polsce powstanie najnowocześniejsze więzienie w Europie. W dwóch halach będzie pracowało nawet 1000 osadzonych. 

Gdzie już pracują więźniowie?

Gdzie już powstały hale, w których będą pracować więźniowie, a gdzie są budowane?Gdzie już powstały hale, w których będą pracować więźniowie, a gdzie są budowane? Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości/Służba Więzienna

Służba Więzienna informuje, że zatrudnianie więźniów na terenie zakładów karnych jest coraz popularniejsze. W Piotrkowie Trybunalskim skazani zajmują się wklejaniem elementów metalowych w profile silikonowe. W zakładzie karnym w Lubsku Amica prowadzi montaż sprzętu AGD. W Gorzowie Wielkopolskim osadzeni wytwarzają towary z włókien szklanych, metali i wełny stalowej. Osprzęt elektroinstalacyjny produkowany jest w więzieniu w Szczecinku.

Hale produkcyjne, które mają być zlokalizowane na terenach więzień, bądź w bliskim sąsiedztwie jednostek penitencjarnych Służby Więziennej, będą finansowane ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. 

W latach 2016-2017 oddano do użytkowania dziewięć hal produkcyjnych, w których stworzono ok. 450 nowych miejsc pracy. W roku 2018 było ich sześć. Kilkanaście pozostaje w realizacji.

Więcej o: