Strajk w LOT. Zwolnieni mogą nie wrócić do pracy. "Wszyscy dostali oferty od konkurencji"

Osoby zwolnione dyscyplinarnie z LOT dostały wczoraj propozycję od zarządu spółki: przerwijcie strajk to siądziemy do stołu, a wy być może wrócicie na etaty. Jeden z pilotów zdradza jednak, że wszyscy zwolnieni już dostali oferty pracy. Od konkurencyjnych przewoźników.

Strajk w LOT, trwający od zeszłego czwartku, może mieć całkiem nieoczekiwane konsekwencje.

LOT ich zwolnił, konkurencja chce przyjąć

Kapitan Roman Landowski na antenie TVN24 stwierdził bowiem, że "wszyscy pracownicy pokładowi - zarówno piloci, jak i stewardessy - zwolnieni przez zarząd PLL LOT za udział w strajku, otrzymali już oferty pracy z innych linii lotniczych" - cytuje Money.pl. Według Landowskiego, konkurencja PLL LOT "otwarcie mówi o chęci zatrudnienia nawet większej liczby osób, jeśli zarząd postanowi wręczać dyscyplinarki".

Tymczasem wczoraj, zarząd państwowej firmy zaoferował zwolnionym dyscyplinarnie powrót do pracy. Również na etaty. LOT zaproponował gotowość do negocjacji na temat wszystkich postulatów, które pojawiły się w żądaniach protestujących. Stawia jednak jeden kluczowy warunek - najpierw musi zakończyć się strajk. 

LOT odwołuje kolejne połączenia, ale jest nowy negocjator

Tymczasem w piątek, w dziewiątym dniu strajku, LOT zmuszony był odwołać w sumie 16 lotów do i z Polski (w tym dziesięć dla samej Warszawy). Na liście znajduje się połączenie Chicago-Kraków - kolejny lot długodystansowy.  

Rada nadzorcza PLL LOT podjęła też decyzję o oddelegowaniu członka rady nadzorczej Bartosza Piechoty do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu.  Bartoszowi Piechocie powierzone zostało zadanie prowadzenia dialogu społecznego oraz negocjacji z protestującymi związkami zawodowymi.

- Bartosz Piechota jest adwokatem, ekspertem w zakresie rozwiązywania sporów. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także Cardiff University Law School. Posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu doradztwa prawnego na rzecz największych przedsiębiorstw polskich i zagranicznych w szczególności w zakresie rozwiązywania sporów i restrukturyzacji oraz prawa korporacyjnego. Od lat zaangażowany społecznie w doradztwo prawne osobom potrzebującym - czytamy w komunikacie.

W radzie nadzorczej PLL LOT Bartosz Piechota zasiada od grudnia 2016 roku.

Czytaj też: 11 tysięcy osób straci pracę? Taki może być efekt zwycięstwa PiS w sejmikach

Polskie Linie Lotnicze LOT są spółką Skarbu Państwa. Podstawową działalnością spółki jest transport lotniczy osób w komunikacji krajowej i międzynarodowej. PLL LOT miały ponad 6,8 mln pasażerów w 2017 r., co oznaczało wzrost o ok. 25 proc. w ujęciu rok do roku.

Więcej o: