Wywiad wojskowy dostanie więcej pieniędzy? Komisja służb specjalnych jest za

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych chce zwiększenia budżetu Służby Wywiadu Wojskowego. Posłowie byli jednomyślni.

W ramach prac nad ustawą budżetową na 2019 rok sejmowa komisja do spraw służb specjalnych opiniowała wydatki na obronę. Speckomisja zaproponowała, by o 11 milionów złotych, w stosunku do propozycji rządu, zwiększyć budżet Służby Wywiadu Wojskowego. 

Wywiad ma dostać więcej, bo sojusznicy nas potrzebują

Rząd chce, by Służba Wywiadu Wojskowego dostała w 2019 roku 186,8 mln złotych, czyli o 30 proc. mniej niż w 2018, w którym ma do dyspozycji 264 mln złotych. Zmniejszenie środków budżetowych przeznaczonych na wywiad wojskowy nie wynika jednak z chęci obcinania wydatków, a z faktu, że wywiad zmniejsza inwestycje majątkowe (ze 112,5 mln do 23,4 mln złotych). 

Speckomisja, co potwierdził portalowi Defence24.pl jej szef Marek Opioła, wnioskowała jednak, by przyznać SWW dodatkowe 11 milionów złotych. Posłowie z speckomisji uzasadnili to rosnącymi zobowiązaniami sojuszniczymi oraz rosnącym zatrudnieniem w SWW. Dodatkowe środki rząd miałby przesunąć z rezerwy budżetowej przeznaczonej, między innymi, na współfinansowanie projektów unijnych. Kwota całej rezerwy to ok. 7 mld złotych, więc 11 milionów bardzo jej nie uszczupli. 

Do budżetów pozostałych służb specjalnych - Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego posłowie z sejmowej komisji ds. służb specjalnych nie wnieśli poprawek akceptując, m. in. wzrost budżetu SKW do 262 mln złotych (z 237,4 mln zł).

Opinia sejmowej komisji nie ma, oczywiście, mocy wiążącej. Do jej niezaakceptowania przez rząd może wystarczyć negatywna opinia Ministerstwa Finansów. A ostateczny głos ma Sejm w czasie głosowania nad ustawą budżetową. 

Więcej o: