Ursus znacznie traci na giełdzie. Tąpnięcie mogły wywołać słowa Jarosława Kaczyńskiego

Robert Kędzierski
Ursus w ciągu kilkunastu godzin stracił na giełdzie ok. 12 proc. Według części ekspertów tąpnięcie mogły wywołać słowa Jarosława Kaczyńskiego, który ogłosił, że Autosan będzie produkował autobusy elektryczne.

Ursus stracił na giełdzie 11,92 proc. Część ekspertów dość nagłe tąpnięcie notowań wiąże z weekendową wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego. Szef PiS podczas sobotniego wystąpienia w Sanoku oznajmił, że fabryka autobusów Autosan zostanie przejęta przez przez PGE. Firma ma wystartować z produkcją "supernowoczesnych autobusów elektrycznych".

Spadek notowań UrsusaSpadek notowań Ursusa Źródło: Stooq.pl

Ursus już produkuje autobusy

Podobny plan od kilku lat realizuje Ursus. Fabryka produkuje już autobusy elektryczne, dostarczyła je nawet do kilku miast. Produkowane przez Ursusa Ekovolty mogą zabrać 80 pasażerów i mają zasięg 100 km. 

Ursus zaprezentował też elektryczny samochód dostawczy, zapowiadał produkcję elektrycznego samochodu osobowego, a nawet ciągnika zasilanego z akumulatora. 

Parkiet nagłe tąpnięcie cen akcji Ursusa wiąże nie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, ale działaniami jednego z głównych akcjonariuszy. Andrzej Zarajczyk w ostatnich dniach za pośrednictwem kontrolowanych spółek upłynniał kolejne pakiety akcji spółki o wartości prawie 1,5 mln zł - wyjaśnia serwis. 

Fatalna prognoza wyników finansowych Ursusa

Firma nie tylko nie wygrywa w ostatnim czasie znaczących przetargów, lecz także nie podbija, wbrew deklaracjom, zachodnich rynków. 

Ursus przestał zarabiać. Strata netto spółki Ursus S.A. w I półroczu 2018 r. wyniosła 16 mln zł w stosunku do 6 mln zł zysku netto analogicznego okresu roku ubiegłego, co wynikało ze spadku przychodów ze sprzedaży krajowej oraz ze sprzedaży zagranicznej w ramach kontraktów eksportowych oraz ze wzrostu kosztów finansowych z uwagi na niekorzystną relację kursu dolara amerykańskiego (waluty rozliczeniowej kontraktu) w stosunku do kursu złotego - czytamy w komunikacie opublikowanym pod koniec września.

Więcej o: