78 mln zł, Toyota uruchomiła linię produkcyjną w Wałbrzychu. Pierwsza taka w Europie

Toyota Motors uruchomiła nową linię produkcyjną w zakładzie Toyota Manufacturing w Wałbrzychu, zbudowaną kosztem 278 mln zł, podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Dzięki temu zakład będzie produkował m.in. przekładnie hybrydowe, jako pierwsza fabryka w Europie.

- Szanowni państwo, nasz kraj nie bez przyczyny staje się fabryką Europy. Nie dostarczamy jak dawniej taniej siły roboczej, lecz skutecznie uczestniczymy w globalnej konkurencji. Solidny i zrównoważony wzrost gospodarczy, dobry klimat inwestycyjny, a także wielki potencjał polskich pracowników stanowią o naszym sukcesie - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas inauguracji.

- Cieszę się, że rusza kolejna zaawansowana technologicznie i niezwykle perspektywiczna inwestycja, która zwiększy kompetencje naszych pracowników i nasze szanse rozwojowe" - dodał premier.

Zakłady w Polsce stanowią centrum napędów konwencjonalnych i hybrydowych Toyoty i jednocześnie integralną część rewolucji hybrydowej Toyoty w Europie.

W Polsce firma ma dwie fabryki - w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. Wartość wszystkich inwestycji Toyota w Polsce to 4,5 mld zł. Powstało dzięki nim ponad 2 tys. nowych miejsc pracy, przypomniało MPiT.

Więcej o: