Nadchodzi spowolnienie? MFW: "Polska gospodarka osiągnęła najwyższy punkt wzrostu"

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w tym roku 4,5 procent, a w przyszłym roku będzie to 3,5 procent. Ekonomiści Funduszu poinformowali o tym w Warszawie, przedstawiając raport poświęcony Polsce.

Nadchodzi spowolnienie

Przedstawicielka MFW Rachel van Elkan zauważyła, że w ostatnich latach w Polsce udało się osiągnąć szybki wzrost gospodarczy, bezrobocie spadło do historycznie niskiego poziomu (5,7 proc. we wrześniu), a płace wzrosły przy umiarkowanym wzroście inflacji.

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego stwierdzili między innymi, że w ostatnim czasie polska gospodarka osiągnęła najwyższy poziom wzrostu w obecnym cyklu gospodarczym.

"Po osiągnięciu ponad 5 proc. w pierwszej połowie 2018 r. i prawdopodobnie ok. 4,5 proc. w całym roku, wzrost spowolni do wciąż mocnego poziomu 3,5 proc. w 2019 r." - czytamy w raporcie MFW.

"W dłuższej perspektywie, przy potencjalnej produkcji w coraz większym stopniu wstrzymywanej przez braki na rynku pracy, ograniczone inwestycje prywatne i niewielkie wzrostu produkcyjności, wzrost stopniowo spowolni do ok. 2,75 proc. do 2023 r.

- czytamy dalej w raporcie MFW.

Deficyt pod kontrolą

Strukturalny deficyt sektora publicznego w Polsce wyniesie w tym roku ok. 1,25 proc. PKB, prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

"Dług publiczny spadnie poniżej 50 proc. PKB" - czytamy w komunikacie MFW z okazji zakończenia misji w Polsce.

Inflacja przyspieszy

Analitycy MFW spodziewają się także, że podwyżki cen energii spowodują wzrost inflacji od 2020 roku do poziomu około 2,5 procent. Fundusz prognozuje stopniowe przyspieszenia inflacji do poziomu celu banku centralnego w 2019 r. (2,5 proc. z odchyleniem +/- 1 pkt proc.).

Na początku października MFW prewidywał, że Polska odnotuje w tym roku średnioroczną inflację na poziomie 2 proc. i w wysokości 2,8 proc. w 2019 r. wobec 2 proc. inflacji w 2017 roku.

Więcej o: