Donald Tusk znów wezwany przez komisję ds. Amber Gold. Giertych: wszystko zależy od kalendarza

Na 5 listopada wyznaczyła przesłuchanie Donalda Tuska komisja ds. Amber Gold. Czy przewodniczący Rady Europejskiej będzie mógł się zjawić? Jego pełnomocnik Roman Giertych mówi, że wszystko zależy od kalendarza spotkań jaki na ten dzień ma zaplanowane szef Rady Europejskiej.

Komisja Śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold wyznaczyła na 10 rano 5 listopada termin przesłuchania Donalda Tuska "byłego Prezesa Rady Ministrów", jak informuje komunikat komisji dostępny na stronie Sejmu. Przewodniczący Rady Europejskiej został wezwany do złożenia zeznań "w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold." 

Tusk nie będzie mógł się zjawić? 

Pierwotnie przesłuchanie byłego premiera wyznaczono na 2 października. Jednak Komisja ds. Amber Gold przesłuchanie odwołała. Według pełnomocnika Donalda Tuska, Romana Giertycha, przewodniczący Rady Europejskiej zamierzał się stawić w ówczesnym terminie. 

Nie wiadomo jednak, czy będzie mógł się stawić 5 listopada. 

To, czy pan przewodniczący będzie mógł przybyć, zależy od jego kalendarza, którego jeszcze w tej chwili nie znamy

- mówił w TVN24 Roman Giertych. 

Były wicepremier w rządzie PiS-LPR i Samoobrony, a obecnie wzięty adwokat, tłumaczył także, że wezwanie było wysłane do Donalda Tuska już miesiąc temu i nie jest "niespodzianką". Jednak charakter pracy przewodniczącego Rady Europejskiej sprawia, że nie wiadomo dokładnie co będzie się działo 5 listopada. Jednak decyzję mamy poznać "przed posiedzeniem komisji". 

Warto przypomnieć, że zaplanowane na 2 października przesłuchanie zostało 3 września przełożone przez przewodniczącą komisji Małgorzatę Wasserman (kandydatkę PiS na prezydentkę Krakowa) na pierwszy dzień po II turze wyborów samorządowych. Uzasadnieniem przesunięcia przesłuchania było to, że Wasserman nie chciała się spotkać z zarzutem, że będzie ono częścią kampanii wyborczej. 

Na stronach Rady Europejskiej nie ma jeszcze aktualnego kalendarza Donalda Tuska. Poprzedni kończy się na 28 października. 

Amber Gold - tysiące oszukanych

Firma Amber Gold powstała w 2009 roku i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Swoich klientów kusiła oprocentowaniem przekraczającym rynkowe. W połowie 2011 roku spółka zainwestowała także w linie lotnicze, czego efektem było powstanie marki OLT Express. Najpierw, pod koniec lipca 2012 roku upadła linia OLT Express, a Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 roku zostawiając tysiące klientów bez powierzonych jej pieniędzy czy odsetek od nich. 

Wedle ustaleń w okresie od 2009 do 2012 roku firma, działając w ramach tzw. piramidy finansowej, oszukała w sumie niemal 19 tys. osób na kwotę 851 mln złotych. Warto spostrzec, że Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała przed Amber Gold już w 2010 roku. 

Oficjalnym celem komisji jest zbadanie i ocenienie tego, co wobec Amber Gold robiły rząd i poszczególne ministerstwa oraz prezes UOKiK, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, czy i jakie działania podejmowała KNF. Komisja bada również działalność prokuratury i innych organów w tej sprawie. 

Więcej o: