Włoski rząd oferuje ziemię za urodzenie dziecka. To ma zapobiec katastrofie demograficznej

Robert Kędzierski
Włoski rząd postanowił przeciwdziałać dramatycznie spadającym wskaźnikom dzietności. Zachęca rodziny, by miały więcej potomstwa. W zamian chce zaoferować bezpłatną ziemię na południu kraju.

Włoski rząd chce rozszerzyć system zachęt, który ma skłonić obywateli do powiększania rodzin. W przyszłym roku zamierza uruchomić nowy program o nazwie "Pakiet dla Południa", w ramach którego włoskie rodziny miałyby szansę otrzymać darmową ziemię zwolnioną na 20 lat z opłat.

Premia za urodzenie trzeciego dziecka

Jeśli przepisy wejdą w życie, chętni będą mogą mogli też starać się o nieoprocentowany kredyt wysokości 200 tys. euro. Nieruchomości oferowane w ramach projektu położone są na południu kraju. Wśród nich 50 proc. stanowią grunty należące do państwa, a 50 proc. ziemie porzucone przez dotychczasowych właścicieli. 

Dużo mówi się o powrocie młodych na wieś, do korzeni. Chcemy więc umożliwić im posiadanie ziemi rolnej.

- stwierdził Guan Marco Centinaio komentując projekt.

Głównym warunkiem otrzymania ziemi lub uzyskania kredytu jest urodzenie trzeciego dziecka nie później niż w roku 2021. Ponadto beneficjenci projektu muszą prowadzić na przekazanej ziemi określoną działalność - przynajmniej w części musi być to rolnictwo. 

Dramatyczne wskaźniki

Z problemem dzietności Włosi próbują uporać się od kilku lat. Już w 2016 roku ówczesna minister zdrowia alarmowała, że sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna. 

Jeśli dalej będziemy postępować tak jak do tej pory i nie odwrócimy trendu, w ciągu 10 lat będzie o 350 tys. mniej urodzeń, o 40 proc. mniej niż w roku 2010. To apokalipsa.

- oświadczyła w rozmowie z "La Repubblica" Beatrice Lorenzin, dziś członkini centroprawicowej Alternativa Popolare.

Pieniądze za urodzenie dziecka

Oferowanie ziemi rodzinom, które będą miały więcej potomstwa, to niejedyny system zachęt. Włochy, podobnie jak np. Czechy czy Litwa, oferują dodatkowe środki za urodzenie dziecka. Dla gospodarstwa domowego z dochodem mniejszym niż 26 tys. euro dotacja wynosi 960 euro (ponad 4000 zł). Najbiedniejsi, osiągający dochód nie większy niż 7000 euro, za urodzenie dziecka otrzymują 1920 euro (ok. 8300 zł.) 

Czytaj też: Włosi robią rewolucję. Koniec wykorzystywania pracowników i przenoszenia firm za granicę

Zachęty dla przedsiębiorców

Włoski rząd chce też, by na południu kraju bardziej aktywni stali się przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów. Przygotował system zachęt dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność m.in. w Kalabrii czy na Sardynii - regionach uznawanych za znacznie biedniejsze od tych na północy.  

Źródło: ilmessaggero.it

Więcej o: